Přínosy vážicího systému u rozmetadla

Pracovníci Agrodružstva Morkovice vidí jako velkou výhodu u svého rozmetadla Amazone ZG-TS 10001 Hydro ProfisPro skutečnost, že je vybaveno vážicím systémem. Ten sestává ze čtveřice senzorů, na kterých je zásobník s hnojivem uložen. Vážicí systém má u nových rozmetadel ZG-TS 01 ProfisPro tři způsoby využití.

Jednak se rozmetadlo za jízdy neustále online automaticky kalibruje. Dále je s vážením možná také realizace managementu plnění zásobníku. Ten zahrnuje i vizuální identifikaci hmotnosti hnojiva v zásobníku při plnění rozmetadla, ale také možnost posunutí těžiště nákladu tak, aby zatížení oje a nápravy rozmetadla bylo rozloženo ve vhodném poměru. Informace o zatížení oje a nápravy rozmetadla má obsluha na ovládacím terminálu.

Tam má řidič také informace o tom, jaké množství hnojiva v zásobníku zbývá a na jakou výměru bude ještě postačovat. Díky tomu se eliminuje mnoho zbytečných jízd navíc. Software také umožňuje obsluze vypočítat si potřebné množství hnojiva na dohnojení malé zbývající plochy pozemku. V terminálu si pak řidič může nastavit, že chce naložit jen toto množství – a jakmile je naloženo, dozví se to obsluha nakladače tak, že se rozsvítí pracovní světlomety. V rozmetadle tak zbytečně nezůstávají zbytková množství hnojiva.

A třetí oblastí využití systému vážení je regulace brzdného účinku. Přesný signál od vážení je využíván elektronickým brzdným systémem EBS, což činí přejezdy s rozmetadlem po silnici velmi komfortní a bezpečné. Zároveň se zvyšuje i bezpečnost jízdy v průběhu otáčení na souvratích, a to především na svažitých pozemcích.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 11/2020.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *