Připraveni na budoucnost

Zemědělský podnik Fadom na Vysočině si v červenci loňského roku pořídil secí stroj BEDNAR Omega OO_FL nové generace se systémem přihnojování. Díky modernímu pojetí tohoto secího stroje se kromě předseťové přípravy půdy ušetří ještě další přejezdy traktoru s odstředivým rozmetadlem při aplikaci hnojiva.

To je ale jen jeden z celé řady argumentů pro technologii BEDNAR. „Líbí se nám, že s technologií hnojení pod patu při setí jsme již nyní připraveni na správné hnojení do půdy i z pohledu nastupující legislativy. Dávka hnojiva je navíc udržována velice přesně,“ řekl spokojeně ředitel. „A stav porostu ozimé pšenice, kterou jsme zaseli na podzim 2019 včetně přihnojení močovinou pod patu strojem Omega OO 6000 FL, je velmi pěkný – rostliny jsou bohatě odnožené a zdravé,“ dodal spokojeně.

Průběh počasí na podzim loňského roku byl spíše obvyklý, proto nebylo možné potvrdit přínos systému setí s přihnojováním pod patu při stresu rostlin například z důvodu půdního sucha. Živiny, cíleně uložené v půdě v blízkosti kořenů, podporují rostliny v jejich počátečním vývoji i v nepříznivém období. Jsou tak položeny vhodné základy pro vysoký generativní výkon zrna. Navíc je úplně eliminován případný úlet hnojiva do okolní přírody. Nejen pro jarní ječmen, ale pro většinu obilovin budou v podniku Fadom využívat přihnojování při setí.

S novým secím strojem BEDNAR se zakládání porostů urychlí a dosáhne se úspory času, kterého je na podzim na polích Fadomu vždy nedostatek. Ozimy se sejí až po sklizni silážní kukuřice a podzimy jsou velmi hektické. Se secím strojem Omega OO 6000 FL je možné vypustit dvě operace, začít se setím dříve a lépe využívat optimálních povětrnostních podmínek.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 2/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *