Pro farmu nepostradatelná dvojice

Nároky kladené na techniku využívanou v chovech hospodářských zvířat jsou větší než na techniku pracující na poli. Stroje jsou vytíženy téměř nepřetržitě, v každém počasí, často v agresivním prostředí a tak je třeba, aby byly nejen výkonné, ale také spolehlivé. Na farmě v Nebeské Rybné takové stroje provozují.

Společnost ORLICKO a. s. sídlí v obci Nebeská Rybná, ležící nedaleko Rokytnice v Orlických horách. Malebné krajině Orlických hor odpovídá i zaměření společnosti na ekologický chov masného skotu. „Obhospodařujeme 830 ha trvalých travních porostů, které se nacházejí v chráněné krajinné oblasti Orlické hory,“ představuje společnost předseda představenstva Petr Mareš a pokračuje: „Do roku 2000 jsme chovali mléčný skot, ale opakující se problémy s mlékárnami nás přivedly k rozhodnutí přeorientovat se na chov masného skotu. V současné době máme 250 krav základního stáda a příslušný počet jalovic. Býčky prodáváme v zástavové hmotnosti.“ Skot je od jara do podzimu na pastvě, odkud se na zimu stěhuje do dvou stájí s hlubokou podestýlkou. Vedení společnosti objekty postupně rekonstruuje a v roce 2014 vybudovalo na farmě také centrální hnojiště. Píci na farmě sklízí ve dvou sečích, druhá je však v posledních letech slabá. Sucho trápí zemědělce i v tomto regionu. V běžném roce v Nebeské Rybné vyrobí kolem 3000 balíků sena a 500 až 600 balíků senáže.

Zaměření společnosti určuje i druh používané techniky. Hlavní roli hraje technika na sklizeň píce, manipulační technika či například rozdružovač balíků. Mezi nejvytíženější stroje patří nakladač a manipulátor, neboť pracují téměř denně po celý rok.*

Celý článek najdete v příloze týdeníku Zemědělec z Královéhradeckého kraje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *