Pro každého správné rozmetadlo

O vyspělou techniku k výživě polních plodin je stále větší zájem, neboť hnojiva představují pro zemědělce velkou nákladovou položku. A kde jinde šetřit než u velkých nákladů. Navíc výživa je silným výnosovým prvkem, pokud se hnojiva správně využijí, zaručují vysoký výnos, a tím i rentabilní produkci. S tím samozřejmě souvisí také přesnost aplikace, hnojiva by se měla na poli rozmístit v místech, kde přinášejí efekt. Jde o prvky precizního zemědělství, které jsou u rozmetadel Kverneland už zcela běžné. Počínaje automatickým vypínáním sekcí a konče variabilním dávkováním.

Společnost Kverneland Group Czech má v nabídce jak levná jednoduchá nesená rozmetadla, tak sofistikované modely s řadou automatických funkcí, které usnadňují jejich ovládání a zaručují přesnou aplikaci. Jestli rozmetadlem „proteče“ půl milionu korun či více za rok, pak by zemědělec neměl přemýšlet o nějakém levném modelu, tvrdí odborníci.

K nejmodernějším rozmetadlům Kverneland patří stroje se systémem GEOSPREAD, které se ovládají prostřednictvím jakéhokoli ISOBUS terminálu. Pracovní záběr se mění automaticky při práci po jednom metru na základě informací o již zpracované oblasti, hranicích pozemku, souvratích a zadaném úkolu. Automatické ovládání sekcí GEOSPREAD nastaví pracovní záběr a dávkovací systém přes pozici GPS signálu tak, aby překrytí rozhozu bylo přesné a pokrytí s minimální odchylkou bylo v požadované dávce. Velmi přesně je tak dodržena stanovená dávka. Výsledným efektem je nižší spotřeba hnojiva o 5 až 15 %. Podle výše ročních nákladů na minerální hnojiva se touto úsporou může vrátit investice do rozmetadla i do jednoho roku či dvou let.*

Celou reportáže naleznete v Zemědělci č. 9.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *