Pro obslužnost bioplynových stanic

Je neoddiskutovatelným faktem, že pro obslužnosti bioplynových stanic je jednoznačný požadavek na vysoký výkon manipulační techniky a její bezpodmínečnou spolehlivost.

Velké oblibě mezi zemědělskou technikou se v praxi těší žlutá stálice, kterou je teleskopický manipulátor JCB.

Oblíbené teleskopy

Pro obslužnost bioplynových stanic je klasickým příkladem vhodné techniky největší z řady, a to model JCB 560-80. Teleskopické rameno tohoto modelu v případě potřeby dosáhne do výšky až 7,9 m, a to při nosnosti 3000 kg (respektive 6000 kg v případě zasunutí výložníku). Tento výkon a další parametry stroje beze zbytku splňují požadavek uvedený na samém začátku tohoto článku. Dalšími parametry totiž jsou možnost stroj vybavit šestistupňovou powershiftovou převodovkou s možností automatického řazení, nebo v případě výbavového stupně Agri Pro variabilní převodovkou DualTech VT s automatickým řazením. První stupeň je hydrostatický převod (0–19 km/h), 2., 3. a 4. stupeň je přímý převod řazený pod zatížením (20–40 km/h). Srdcem manipulátoru JCB je čtařválcový dieselový motor JCB EcoMax s variabilním turbodmychadlem o výkonu 145 koní. Kabina je odhlučněná, bezpečná a pohodlná, splňující normy ROPS/FOPS. Osvětlení stroje je kompletně LED 360 °C (35 000 lumenů).

Výkonné nakladače

Možná ještě využívanějším strojem pro obslužnost nejen bioplynových stanic je kloubový nakladač. Nejprodávanější model, nakladač JCB 427 HT Agri, se díky větším kolům a 100% uzávěrce diferenciálu pohybuje výrazně rychleji (tedy i efektivněji) než manipulátor, který efektivitu ztrácí prokluzem kol. Hrubé odhady produktivity práce v porovnání s manipulátorem jsou o 30 % více ve prospěch kloubového nakladače, a to při srovnatelné spotřebě PHM. Kloubové nakladače JCB mají široký záběr jejich běžného využití, a to například při senážích, silážích, rozhrnování, nakládání hnojů, obilí apod. Dalšími přednostmi jsou rychlost (40 km/h). Zkracují se přesuny mezi středisky, nelze zapomenout na obratnost, úspornost a v neposlední řadě také vysoký komfort pro obsluhu. Nakladač JCB 427 HT Agri je vybaven motorem Cummins QSB o objemu 6,7 litru a výkonu 165 koní, přenášející výkon na kola díky šestistupňové automatické převodovce ZF se zámkem hydrodynamického měniče ve všech šesti stupních. Stroj je dále vybavený automatickým centrálním mazáním, luxusní High-Spec kabinou s integrovanou zadní kamerou, sekundárním displejem pro ovládání stroje a regulaci průtoku oleje pracovní hydrauliky a Full-LED pracovním osvětlením.

Pro nejnáročnější podmínky a extrémní výkon JCB nabízí model kloubového nakladače s označením 435S a přízviskem Farm master. Tento zemědělský speciál se pyšní výkonem 230 koňských sil (motor Cummins QSB, Stage V), šestistupňovou powershiftovou převodovkou se zámkem hydrodynamického měniče na všech stupních a hodnotou 16,8 koňské síly na tunu své hmotnosti.

Praxe v obslužnosti bioplynových stanic již nejednou prokázala, že efektivita a spolehlivost strojů jsou pro tato zařízení klíčové. Zemědělské stroje JCB přísná hlediska zemědělců na jejich provoz splňují a jejich neustálé inovace a vývoj nenechávají své uživatele na pochybách, že při nákupu této techniky zvolili správnou značku.*

Ing. Michal Anton

produktový manažer JCB

PEKASS a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *