Problémy řeší moderní technika

V České republice byl traktor Claas Axion 960 Terra Trac s novým konceptem polopásového podvozku předváděn zájemcům poprvé v létě 2020. Mezi ty šťastné, na které se dostalo, patřil i podnik FARMA U TŘÍ DUBŮ s.r.o. na Znojemsku. Zpracování půdy po sklizni za ideálních podmínek probíhalo hladce, stroj pracovníky zaujal, ale protože vlastní dostatečný počet výkonných kolových traktorů, včetně dvou strojů Claas Axion 950 Cmatic a jednoho Xerion 5000 Trac, tak o přímém pořízení neuvažovali.

Pak ale přišel deštivý podzim, díky němuž se konečně i na Jižní Moravě prosytil celý půdní profil vodou a stoupla i hladina vody ve studních. Díky pracovitosti, šikovnosti a obětavosti obsluh techniky se v podniku s 1600 hektary orné půdy podařilo sklidit silážní i zrnovou kukuřici, cukrovou řepu a dokonce i zasít téměř kompletní výměru ozimé pšenice. Také podzimní orba pod jařiny proběhla úspěšně.

Pak ale přišla řada na pozemky po sklizni cukrovky. Jednalo se o pole s velmi těžkou půdou, navíc negativně ovlivněnou pojezdy těžkých strojů za mokra. Po několika marných pokusech bylo zkušeným praktikům jasné, že tam se tradičně osvědčená technika dostala na meze svých možností. Místo ní ale dostal příležitost se předvést zbrusu nový polopásový traktor Claas Axion 960 TerraTrac, který nedlouho před tím do ČR za účelem předvádění dovezla společnost Agrall zemědělská technika. Na rozmoklém poli si zkušená obsluha s traktorem zacouvala ke kypřiči a agregace byla otázkou několika minut také proto, že z kabiny je do prostoru zadního tříbodového závěsu výborný výhled. Na novém dotykovém ovládacím terminálu Cebis pak proběhlo několik nastavení a souprava se vydala na start.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *