Prodeje sklizňových strojů v loňském roce

Loňský rok byl velmi specifický s ohledem na celosvětovou pandemii koronaviru, s níž musíme bojovat i nyní. Po mnoho desítek let lidstvo nebylo tak intenzivně zasaženo, naposledy v době takzvané Španělské chřipky, což bylo zhruba před sto lety. Epidemie s sebou přinesla významné zpomalení ekonomiky a útlum některých odvětví. Do zemědělství a prodejů techniky se však promítla jen málo. Svědčí o tom i prodeje v roce 2020, které byly realizovány v rámci naší republiky.

V tomto článku se zaměříme na samojízdnou sklizňovou techniku, tedy sklízecí mlátičky a řezačky. Jejich prodané počty byly o něco vyšší než v roce 2019. U sklízecích mlátiček jich bylo 172, oproti 150 kusům v roce 2019 a řezaček bylo loni prodáno 40, přičemž v roce předchozím o dvě méně.

Zastoupení jednotlivých značek je zřejmé z tabulek a grafů. U sklízecích mlátiček patří prvenství tradičně technice Claas, na druhém místě je New Holland a těsně za ním John Deere. Tedy žádné velké překvapení. Ovšem u samojízdných řezaček je tomu jinak. Tam se na první místo prosadila technika John Deere, což stojí za povšimnutí. Zřejmě se pozitivně projevily významné inovace v posledních letech, nebo unikátnost v možnosti využití NIR analýzy. A loni se prodaly i řezačky Fendt.

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 5/2021.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *