Profesionálně využitá technika

V zemědělském podniku Agro Stošíkovice je rostlinná výroby na profesionální úrovni. Cílem pracovníků podniku je co nejvíce omezit počet přejezdů po poli a to i sloučením zpracování půdy s ukládáním minerálního hnojiva do půdy. Kypřič Väderstad TopDown 500, který je stěžejním půdozpracujícím strojem, je proto osazen rozdělovací hlavou a hadicovými rozvody. V agregaci s traktorem Xerion 5000 Trac tak může provádět kypření půdy do požadované hloubky spolu se základním hnojením.

Hnojivo je opět dávkováno ze zásobníku za kabinou a vedeno ke kypřiči. Jeho radličky mají ze zadní strany uchycené aplikační koncovky s klapkou. Nastavením polohy této klapky si uživatel může stanovit, jak bude hnojení probíhat – do povrchové vrstvy půdy, do hloubky anebo se dávka hnojiva rozdělí a proudí do obou směrů současně. Kromě toho může zásobník najít využití i pro uložení osiva.

Při setí ozimé pšenice zvládne souprava traktoru Claas Xerion 5000 Trac se zásobníkem a secím strojem Väderstad Rapid za den průměrně 80 hektarů, to znamená 20 hektarů na jedno naplnění. Zásobník secího stroje je sice dělený, ale oba oddíly jsou využívány k uložení osiva. Toho tedy pojme secí stroj výrazně více, a současně je i hnojiva více, protože má samostatný prostor v zásobníku na Xerionu. Secí stroj již provádí dávkování jenom u osiva, které od dávkovacích ústrojí prochází dvěma hadicemi dozadu k rozdělovacím hlavám. Jednoduchý systém je odolný vůči ucpávání a kromě toho je také v případě potřeby možné vypnout setí na jedné polovině záběru secího stroje.*

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *