První model nových kypřičů má svého majitele

Náklady na zpracování půdy tvoří podstatnou část celkových nákladů v rostlinné výrobě. Bez moderní zemědělské techniky se v této oblasti nedá docílit optimálních výsledků při přiměřené úrovni nákladů. Své o tom ví i pracovníci VOD Jetřichovec – velkého zemědělského podniku, který hospodaří na 1840 hektarech orné půdy na Vysočině.

Své půdy obhospodařují kombinací klasické technologie s orbou a technologie bezorebné. Díky tomu je možné ve vypjatých chvílích ušetřit čas a jindy zase provést základní zpracování půdy i za nepříznivých klimatických podmínek.

Potřeba pořízení nového radličkového kypřiče iniciovala ve VOD Jetřichovec testování strojů od různých výrobců na vlastních polích. Podnik patří k tradičním uživatelům závěsných strojů značky Pöttinger, a tak dostal možnost vyzkoušet si také zcela novou generaci radličkových kypřičů.

Jednalo se o tažený stroj s označením Terria, s pracovním záběrem pěti metrů a čtyřmi řadami radliček. Ve VOD Jetřichovec se polní práce vykonávají s tradiční poctivostí a důkladností, a tak i nová Terria musela ukázat, kolik vydrží. Zapřáhl si ji nejvýkonnější sériově vyráběný standardní kolový traktor současnosti, Fendt 1050 Vario Profi Plus, za jehož volantem seděla zkušená obsluha, která kypřič nijak nešetřila. Nová Terria má navíc možnost plynulého nastavování pracovní hloubky z kabiny, a při nastavení na maximum musel rám kypřiče i jeho slupice odolávat enormně vysokému tahovému výkonu.

Ze všech testovaných strojů se kypřič firmy Pöttinger pracovníkům podniku líbil nejvíce a tak si jej pořídili. Stali se tak prvním majitelem kypřiče nové řady Terria v České republice.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 12/2020.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *