První traktorbagr na elektrický pohon na světě

Ocenění 2020 Good Design Award se nedotýká jenom zemědělské techniky, ale také strojů stavebních. Stavební divize známého výrobce CASE Construction Equipment obdržela tuto cenu od společností Chicago Athenaeum Museum of Architecture a Design and Metropolitan Arts Press za svůj “Project Zeus”: rypadlo-nakladač CASE 580 EV.

Jak zvídavého čtenáře jistě napadne, zkratka EV pochází od spojení slov electric vehicle. Elektrifikace proniká již i do stavební techniky a traktorbagr CASE 580 EV je vůbec první stroj svého druhu na světě s elektrickým pohonem. Cena byla udělena za „vysoce inovativní, špičkový průmyslový produkt, ale i grafický design.“

Ačkoli uvedená cena je v odborných kruzích považována za prestižní, stavební divize CASE Construction Equipment ji obdržela v krátké době již potřetí. Poprvé vyhrály v mezinárodní soutěži kolové nakladače série CASE G (v roce 2017) a o dva roky později si tento úspěch zopakovaly kolové nakladače s pohonem na metan, tzv. Project Tetra.

Produktová řada strojů CASE se zaměřením na udržitelnost se zrodila již v roce 1957. Její vývoj od té doby zohledňoval pevné zásady provozu bez emisí a bez použití nafty. Nynější cena za Project Zeus zohledňuje spojení tohoto odkazu z minulosti s brilantním a čistým designem stroje soudobého. Project Zeus se proslavil celou řadou inovativních prvků, jako je provedení osvětlení, mužné, drsné a zároveň čisté linie a tvary, speciální barevné schéma “Power Tan” a moderní a intuitivní možnosti ovládání, které kombinují tradiční schémata rypadlonakladačů se speciálními prvky, vycházejícími z elektrifikace pohonu.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 2/2021.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *