Pátý polní den v Jiřicích se vydařil

V období před zahájením žňových prací zorganizovala společnost Agrall zemědělská technika ve spolupráci s firmou Rhea Holding svůj pátý polní den. Tato akce se již stává tradicí a roste nejenom počet představených strojů, ale také návštěvnost. Stále více zemědělců má zájem o předvedení či vyzkoušení novinek značek Claas a Väderstad.

V první části polního dne byla předvedena technologie sklizně pozemku s ozimou pšenicí stroji Claas ve všech variantách, tj. jak na zrno, tak i na GPS, následovaná aplikací organického hnojiva. V další fázi pak proběhlo zpracování půdy a setí stroji Väderstad. Závěsné stroje byly agregovány s traktory Claas všech výkonových tříd.

Pořádající firma se rozhodla přítomné hned na začátku pořádně překvapit. Manažeři předvedli devět sklízecích mlátiček Claas Lexion 780 při práci; byla to největší koncentrace takto výkonných mlátiček s pásovými podvozky na jednom poli ve střední Evropě. Na jedno přejetí sklidily pruh o šířce 110,5 m !

Přitom podmínky pro jejich práci byly extrémně obtížné, protože stonky rostlin byly ještě zelené a zrno velmi měkké. I v agregaci s největším žacím ústrojím stroje zvládly svou práci bez zaváhání, což svědčí o jejich značné průchodnosti. Všechny mlátičky patří firmě Rhea Holding.

Objemné řádky slámy pak sklidila dvojice lisů na hranolové balíky Claas Quadrant 3400 RC a 3300 RC, z nichž jeden rovněž patří této firmě.

Výhody žací kombinace v tlačném nasazení

Firma Rhea Holding také zapůjčila následující soupravu, nosič Xerion 3800 TRAC VC s nesenou kombinací žacích strojů Claas Disco 9300 C DUO ve spojení s žacím strojem Disco 3100 FC Profil. Kombinace byla agregována v zadním závěsu nosiče jako „letadlo“, což ve spojení s otočenou kabinou traktoru Xerion TRAC VC umožňuje řidiči mít trvale všechny jednotky v zorném poli.

Zformovat pravidelné řádky bylo úkolem dvourotorového shrnovače Claas Liner 2600. Tento nový model vytvořil objemné řádky ze záběru 6,2 m. K nim se neprodleně vydala sklízecí řezačka z nové řady Jaguar 850. Při práci využila značný díl z výkonu šestiválcového motoru Daimler se systémem SCR.

Velké modely řezaček Jaguar 860 a 870 jsou vybaveny systémem Dynamic Power. Ten zabezpečuje elektronickou regulaci motoru v závislosti na aktuálních požadavcích na výkon a tím snižuje měrnou spotřebu paliva.

Po odvezení píce se na pozemku představila souprava, která vzbudila velkou pozornost. Nový traktor Xerion 4000 Trac měl na čepu za kabinou připojenu návěsnou aplikační cisternu Kaweco s objemem 21 000 l. Při krátké ukázce řidič předvedl hydraulicky ovládané roztahování nápravy u cisterny.

Zpracování půdy na švédský způsob

Jak provést zpracování půdy a následné setí, předvedla firma Agrall s technikou Väderstad ve druhé části polního dne. Pro rychlé zpracování půdy jsou vhodné talířové kypřiče Carrier jak v neseném, tak i v poloneseném provedení.

Při hlubším zpracování půdy se předvedl radličkový kypřič Cultus. Nesmělo chybět předvedení známého univerzálního podmítače TopDown TD 500 s ocelovým pěchem tak, že pracovaly zároveň talíře vpředu stroje i radlice v jeho zadní části. Videoukázka zachycuje stroj TopDown při práci na extrémně vyschlé půdě.

Firma Väderstad  je také velkým evropským výrobcem secích strojů, které nabízí v mnoha provedeních. Na polním dnu byly vidět všechny koncepty setí této firmy vedle sebe. Prezentaci zahájil mechanický secí stroj Rapid 300S o pracovním záběru 3 m, opatřený secími botkami v roztečích 12,5 cm.

Model Rapid A 800S o záběru 8 m nabízí kromě souběžné předseťové přípravy systém ukládání hnojiva pod patu. Objemný zásobník pojme 6200 l osiva nebo osiva i hnojiva. Secí stroj představoval vhodné řešení pro využití výkonu traktoru Axion 950, což je nejvýkonnější standardní traktor Claas v současnosti.

Souběžné ukládání hnojiva pod patu nabízí také novinka, secí stroj Spirit 600C. Jako poslední byl předveden přesný secí stroj Väderstad Tempo. Více informací o vydařené akci přinese časopis Mechanizace zemědělství č. 8/2014.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *