Revoluce v aplikaci hnojiv

V pavilonu P na veletrhu Techagro vystavovala své stroje firma BV-Technika, a. s., společně s firmou HM, s. r. o. Společná expozice byla zaměřena zejména na stroje značek Rauch, Capello, Einböck a Hauer. Firma BV-Technika, a. s., navíc vystavovala dopravní techniku značek Tebbe, Kotte a Brantner. Popis nejvýznamnějších novinek přinášíme v tomto článku.

Pozornosti nemohl uniknout nový osmiřádkový kukuřičný adaptér pro sklizeň kukuřice Diamant značky Capello. Koncept nového Diamantu je revoluční a inovativní. Lehčí, ale přitom pevnější, s perfektní mechanikou a novým designem  – všechny tyto výhody vybízí k nastavení nových provozních standardů a produktivity.

Lehčí, ale pevnější rám přináší nové možnosti v návaznosti na požadované větší pracovní záběry. Vzhledem k integraci veškerých komponentů pro skládání nabízí Diamant vynikající výhled, zejména ve sklopeném stavu při jízdě po silnici. Děliče jsou vyrobeny z vysoce odolných polymerů, jejich uzpůsobený tvar pomáhá hladkému toku materiálu za všech podmínek sklizně. Převodovky z hliníkových slitin jsou lehčí, s novým umístěním drtičů slámy je možné pracovat těsně nad zemí bez víření prachu.

Samotný proces řezání je precizní díky oboustrannému synchronizovanému pohybu desek tak, aby byl prostředek řádku vždy mezi válci. Tento systém souběžně pomáhá snížit ztráty zejména při sklizni polehlé kukuřice.  Veškeré děliče mohou být zdviženy i demontovány bez jakéhokoliv nářadí.

Nově v sortimentu HM, s. r. o., jsou čelní nakladače a přední tříbodové závěsy značky Hauer. Novinkou prezentovanou poprvé na veletrhu Techagro jsou čelní nakladače modelové řady POM-R.

Značný prostor v expozici byl věnován diskovým rozmetadlům Rauch. V popředí byla k vidění novinka, model Axis-H 50.1 EMC+W. Vystavený ISO-Bus terminál CCI 200 poukazoval na to, že toto rozmetadlo je možné ovládat pomocí ISO-Bus a úspěšně absolvovalo certifikaci od organizace AEF v kompatibilitě ISO-Bus.  Stroj je tak veden v on-line databázi ISO-Bus kompatibilních strojů AEF.

Revoluční novinkou je systém AXMAT. Jedná se o systém, který v průběhu práce plně automaticky nastavuje rozdělení hnojiva v požadovaném pracovním záběru. Zároveň je precizně regulováno množství hnojiva, protékající rozmetadlem.

Radarové senzory provádí on-line permanentní kontrolu dodržování nastaveného pracovního záběru a rovnoměrnosti aplikace, a pokud není aplikováno hnojivo podle zadaných požadavků, např. díky změně fyzikálních vlastností minerálního hnojiva, systém AXMAT nově nastaví rozmetací ústrojí tak, aby opět bylo docíleno požadovaných parametrů. Uživateli tak nejen odpadá potřeba provádět kontrolu rovnoměrnosti rozmetání manuálně, ale hlavně se kontinuálně dociluje maximální příčné rovnoměrnosti aplikace hnojiva.

Systém AXMAT je tedy schopen nejenom plně automaticky nastavovat optimální pracovní záběr, ale zároveň i rozeznat a kompenzovat odchylky ve vlastnostech hnojiv či v působení povětrnostních vlivů.

Druhý exponát, zapůjčený jeho majitelem, bylo rozmetadlo Rauch TWS 7010. Jako stroj pro hnojení velkých výměr se skládá z precizního neseného rozmetadla v kombinaci s překládacím návěsem pro transport velkého množství hnojiva. RAUCH si tak zachovává špičkovou přesnost rozmetání současně s dosahováním vysokých výkonů, a navíc může zákazník kdykoliv použít nesené rozmetadlo samostatně.

Podobnou koncepci rozmetadla s velkým objemem zásobníku má i nové velkoplošné rozmetadlo Rauch AXENT 100.1. Díky nápadité inovaci – možnosti záměny rozmetacího stolu – může být využité pro aplikaci jak granulovaných, tak i jemně mletých hnojiv (vápence). Je rovněž v nabídce firem BV-Technika, a. s., a HM, s. r. o.

Dalším rozšířením v sortimentu Rauch je rozmetadlo AXIS-M 30.1 EMC, tedy s mechanickým pohonem, nicméně vybavené taktéž elektronickou nonstop kalibrací „EMC“. Rozmetadlo tak poskytuje neustále přesný rozhoz; již podle prvních výsledků překonává v přesnosti váhové systémy, jeho konstrukce je však mnohem jednodušší.

V poslední době vzrůstá zájem praxe o techniku pro údržbu travních porostů včetně přísevu. Vhodným řešením jsou stroje značky Einböck. Pro údržbu luk a pastvin, pro dosev trav či jetelovin je vhodný stroj Pneumaticstar 600.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *