Řezačky s efektivním pohonem

K pohonu samojízdných sklízecích řezaček Katana 65 a 85 značky Fendt slouží šesti- a dvanáctiválcové motory MTU, splňující emisní limity normy Stupeň IV. V závislosti na požadovaném příkonu mohou pracovat v režimu Eco nebo Power.

V režimu Eco pracuje motor se sníženými otáčkami na 1520/min, zatímco v režimu Power s otáčkami 1900/min. Otáčky řezacího bubnu však v obou režimech zůstávají shodné, což je výsledek práce převodovky: vstupní otáčky jsou rozdílné, ale výstupní otáčky pro hnací řemen jsou shodné. Eco mód nejenže snižuje spotřebu paliva, ale i opotřebení. A řezačky Katana jsou vybaveny i regulací mezního zatížení, která podobně jako u traktorů Fendt Vario automaticky přizpůsobuje rychlost jízdy zatížení řezačky v závislosti na podmínkách sklizně. Zatížení stroje je zobrazováno na Varioterminálu.

Větší model Katana 85 je poháněn dvanáctiválcovým motorem MTU, který v režimu Power disponuje výkonem až 625 kW/850 k. Přední náprava je poháněna nezávislými hydromotory s integrovanými brzdami. Řezací buben, drtič zrna a metač jsou poháněny jedním hlavním vícedrážkovým řemenem. Řezačka Fendt Katana 85 má interval výměny motorového oleje 1000 motohodin a motor se obejde bez systému SCR či filtru pevných částic.

Nově disponují řezačky Katana upraveným modulárním konceptem nádrží. Nádrže, zhotovené z plastu tak poskytují nejen velký úložný objem, ale zároveň i houževnatost při úspoře hmotnosti. Variabilně se lze rozhodovat mezi úložným prostorem jen pro palivo a AdBlue, nebo kromě toho ještě pro vodu, případně ještě pro silážní aditivum.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 12.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *