Řízení závlah šetří vodu a náklady

Závlahové systémy se dokáží postarat o řádný výnos pěstovaných plodin. Nicméně dobrých výsledků by se podařilo dosáhnout i při snížení spotřeby vody, ovšem k tomu jsou zapotřebí systémy řízení. A právě vývojem a dodávkami sofistikovaných systémů pro řízení činnosti závlahových systémů se zabývá francouzská společnost Telaqua. Tým expertů na monitorování činnosti závlahových systémů dokáže nabídnout management pro řízení závlah v podstatě kdekoli – od skleníku až po rozsáhlé plantáže. Majitelka společnosti prezentovala svou firmu na akci SIMA Digital Press Day.

Monitoring závlahového systému je založen na instalaci senzorů na důležitá místa (čerpadla a trysky) a na přenosu získaných dat na online platformu. Systém funguje na principu plug and play a lze jej snadno instalovat. Uživatel má informace o fungování své závlahy na osobním počítači, ale také například na inteligentním mobilním telefonu – v reálném čase kdykoli a kdekoli. Ihned se také dozví, pokud by došlo například k poklesu tlaku vody či k nějakému problému. Za takové situace pak bude umět systém firmy Telaqua i činnost závlahy automaticky vypnout – otázka blízké budoucnosti.

Díky tomu, že systém pracuje s online platformou, je možné již nyní do tohoto prostředí zapojit další prvky. To se týká například polních meteostanic. Tyto stanice nejenže monitorují vlhkost v různých výškách (patrech) porostu, v němž se nacházejí, ale zároveň měří i vlhkost v půdě. Naměřené hodnoty pak mohou být z polní meteostanice přenášeny přímo na online platformu firmy Telaqua, kde je podle nich upravována činnost závlahového systému. Systémy společnosti Telaqua již pomáhají snižovat spotřebu vody u závlahových systémů nejen ve Francii, ale také například v Chile.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *