Robustní návěsy s výtlačným čelem

První návěsy s výtlačným čelem byly v Evropě představeny v roce 1998. Začátky nebyly vůbec jednoduché, neboť ze strany praxe se snesla kritika. Nicméně brzo se ukázalo, že nemá opodstatnění, a systém výtlačného čela se prosadil. Především u velkých návěsů je trendem výtlačné čelo. Postupně začali vyrábět i další výrobci návěsy s výtlačným čelem. A okruh uživatelů těchto návěsů se stále rozrůstá. Hlavní důvod spočívá ve vyšší stabilitě při vykládání hmoty. Návěs může vykládat náklad i na svazích či ve velmi nerovném terénu na silážním žlabu. V takových podmínkách může mít klasický návěs se sklopnou korbou tendenci se převrátit.

Výrobcem návěsů s výtlačným čelem je také německá firma Fortuna. Tato společnost již více než 75 let vyrábí široký sortiment dopravní techniky. Patří do něj traktorové návěsy s vanou, třístranně sklopné návěsy, přívěsy, přepravníky zvířat, vozíky dolly, hákové nosiče kontejnerů, podvalníky a různá speciální řešení dopravní techniky na míru. Ke specialitám patří návěsy za traktory s korbou z hliníku či sedlové návěsy za automobilové tahače s vyprazdňováním pomocí výtlačného čela. Firma tak dokáže vyjít vstříc individuálním požadavkům podniku na dopravní techniku.

Traktorové návěsy s výtlačným čelem vyrábí Fortuna na dvojnápravovém podvozku a s celkovou dovolenou hmotností 20, resp. 24 tun. Korba návěsu Fortuna FTA/7.0 na videoukázce, který pracuje formou služby na bioplynové stanici v obci Valečov na Vysočině, má s nástavky objem 41,5 m³. Tento objem zvyšuje i speciálně tvarovaná zadní stěna s hydraulickým ovládáním. Je patrné, že celá souprava zůstává při vykládání řezanky stabilní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *