Robustní stroje do tvrdé práce

V roce 1904 vtiskl pásový podvozek začínajícímu zemědělskému traktoru novou tvář a svému vynálezci Benjaminu Holtovi také jméno společnosti – Caterpillar (v překladu housenkový pás). Ukázal se jako jednoznačně dobré řešení místních problémů. O správnosti řešení nebylo pochyb. Pásy se začaly rozšiřovat i mimo zemědělství do stavebnictví. V současnosti se Caterpillar zabývá výrobou stavební techniky a disponuje uceleným sortimentem strojů včetně dozerů na pásovém podvozku. Ty nabízí v rozpětí výrobní hmotnosti od 7,8 až do 98,5 t.

Stroje se liší nejen velikostí, ale i provedením pásového podvozku či radlice. Také výkon motoru má široké rozpětí – od 55 do 634 kW. I největší soudobý model Caterpillar D11T pracuje v České republice, a to konkrétně při stavbách dálnic, kde se díky své obrovskému tahovému i tlačnému výkonu uplatňuje mimo jiné při odstraňování skalnatého podloží namísto používání odstřelu. Silný riper dokáže projet skálou jako nůž máslem a po rozrušení je materiál radlicí vyhrnutý mimo stavbu.

Jak pracuje takový dozer Caterpillar, mohli vidět zájemci také ve středočeské obci Milovice na Nymbursku. Při budování parku ve středu města přijdou jeho služby velmi vhod. Po odstranění vegetace zůstal velmi nerovný terén, plný kamenů, velkých kusů betonu, kořenů, hromady zeminy či příkopů. Dozer Caterpillar D6T XL má za úkol z tohoto terénu „vyrobit“ terén urovnaný bez cizích předmětů. Při práci vhodně uplatní svou velkou tlačnou sílu, vynikající průchodnost pásového podvozku, ale i obratnost a stoupavost. D6T XL má šestiválcový motor o výkonu 187 kW/251 k a pásy s tzv. Delta – pohonem. Tento pohon je založen na tom, že velké hnací kolo je uloženo nahoře, a jednotka má ve spodní části dvojici napínacích kol. Podvozek dosahuje mimořádně vysokého výkonu a je velmi robustní a odolný vůči vnikání nečistot.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *