Ropa, plasty a zemědělství

Vliv ceny ropy se odráží v průmyslu, obchodu i zemědělství. Na ropě, přesněji produktech z ní vyráběných, je založeno fungování naší společnosti. Vyrábí se z ní paliva, maziva, plasty, asfalt na silnice, používá se v chemickém průmyslu na výrobu různých organických látek. Za poslední půlrok stoupla ceny ropy Brent o 35 USD za barel, což znamenalo její zdražení o 100 %. Cena zemního plynu stoupla o 25 až 35 %. To zvýšilo náklady na vstupy i pro zemědělskou prvovýrobu.

Stoupající cena ropy je dána především klasickými ekonomickými zákony v podobě nabídky a poptávky. A protože významní producenti ropy jsou sdruženi v kartelu OPEC a pravidelně se domlouvají na výši těžebních limitů, způsobuje to, že ropy není přebytek, a tudíž roste i její cena. A to se pak promítá i do ceny produktů, které se z ní vyrábějí.

V případě klasických paliv typu benzinu a nafty, roste jejich cena zatím jen zvolna a je to dáno především tím, že je omezená doprava, tudíž se pohonných hmot spotřebuje méně. Ovšem jiná situace je nyní u plastových výrobků. Těch se v době koronavirových omezení spotřebovává stejně nebo i více. V domácnostech jde například o různé obalové materiály, nebo roušky či respirátory.  Ve stavebnictví to může být hojně používaný polystyren a podobné izolační materiály, v zemědělství a automobilovém průmyslu, pak třeba polyetylen či rozšířenější polypropylen.

Nedostatkový polypropylen

Surovinou pro výrobu polypropylenu jsou odpadní produkty z krakování ropy a typicky jde o frakce oddělené při výrobě leteckého petroleje. Protože díky razantnímu omezení letů je nízká výroba tohoto paliva, je i nízká produkce základní vstupní suroviny pro výrobu polypropylenu.

Polypropylen je základní surovinou pro výrobu vstřikovaných výrobků (obaly potravin, skladovací boxy, kufry pro nářadí, kelímky, hmoždinky, plastové díly pro automobily apod.), dále se z něj vyrábí obalové fólie, do nichž patří strečové fólie, silážní plachty a silážní vaky. Dalšími produkty jsou například vlákna, z nichž se vytvářejí textilní pásky pro zemědělskou balící síťovinu, nebo tkané pytle či rašlovina. Termoplastický materiál s názvem polypropylen je používaný i pro výrobu desek, speciálních fólií, izolací pro stavebnictví a další použití nachází i v průmyslu.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *