Rosič pro efektivnější aplikaci

V Popicích nedaleko Hustopečí má své sídlo Vinařství Židek. Jde o ryze rodinnou firmu, v níž pracuje Rudolf Židek a jeho dva synové Radek a Jaromír. S pěstováním vinné révy začali v roce 1996 a v současné době obdělávají 42 hektarů vinic a ročně produkují asi 200 tisíc litrů vína. Všechny vinohrady jsou provozovány v integrované rostlinné produkci, což s sebou přináší jistá omezení v agrotechnice. Jde například o snížený počet chemických vstupů během vegetace a dále též o zatravnění poloviny z meziřadí. Vždy jedno meziřadí je tedy kultivováno a druhé je zatravněno. Zatravněné meziřadí je výhodné z pohledu eroze půdy i z hlediska vstupu do vinohradu v méně příznivých povětrnostních podmínkách. Při chemické ochraně rostlin je však nutné použít speciální rosič, který umí ošetřit vinořadí z obou stran najednou.

V Popicích používali původně rosič klasické konstrukce, s nímž se muselo projíždět v každém meziřadí. Proto sháněli rosič jiného provedení, a jelikož s úspěchem používali a stále používají dva viniční traktory Same Dorado 75, pátrali v sortimentu firmy Some. Ta nabízí italskou značku Caffini a v ní modelovou řadu Rafal konstruovanou tak, že umožňuje ošetření dvou nebo tří řádků najednou.  Vybrali si provedení s nádrží o objemu 1000 l a aplikačním rámem pro ošetření dvou řádků najednou.

Rám je vybaven hadicemi rozvádějícími vzduch od ventilátoru a tyto hadice jsou umístěny po obou stranách ošetřovaných řádků. Ve stavitelných vzduchových štěrbinách jsou umístěny trysky, které postřikovou jíchu vstřikují do proudícího vzduchu.

 

Optimální nastavení

 Postřikovací rám je hydraulicky skládatelný do transportní polohy a též výškově stavitelný. Mechanicky je možné nastavit i vzdálenost aplikačních trysek. Díky tomu se lze dobře přizpůsobit jak šířce řádku, tak vzdálenosti meziřadí i výšce prostu. Aplikační zásah je poté účinný a díky ošetření dvou řádků najednou je vyšší i produktivita práce a dochází k úspoře pracovního času.

Hydraulické nastavení a skládání rámu jsou prováděny pomocí vnějších hydraulických okruhů traktoru. Nastavení tlaku kapaliny proudící do trysek, a tím i hektarové dávky postřiku si mění řidič pomocí obslužného panelu v kabině traktoru. Tlakoměr je umístěn v přední části rosiče, takže z kabiny je na něj dobře vidět.  

Po postřik, proplachování a míchání  je použito čtyřmembránové čerpadlo s průtokem 170 l/min. Čerpadlo je poháněno od vývodového hřídele traktoru.

Součástí rosiče je nádrž na čistou vodu s objemem 100 l určená pro proplachování a nechybí ani nádrž pro omytí rukou. Rosič  je vybaven též přimíchávacím zařízením, z něhož je možné pesticidy snadno naplnit do nádrže, v níž jsou dvě míchací trysky zabraňující sedimentaci aplikovaných přípravků.

 

Provozní zkušenosti

 

Rosič Caffini si Žídkovi pořídili v roce 2009 spolu s novým traktorem Same Dorado 75. Za dobu používání na něm nebylo třeba nic opravovat a spokojil se jen s doléváním oleje pro mazání čerpadla.

Podle slov Jaromíra Židka, který s rosičem jezdí a ve vinařství má na starosti agrotechniku, se v praxi  osvědčila spíše aplikace fungicidů s větším množstvím vody, a to až 1000 l/ha. Více vody zabezpečuje větší pokrytí listů či hroznů chemickými přípravky. Tak jako ostatní vinaři, i Židkovi bojují hlavně s plísní révovou (Peronospora), která napadá listy, a dále též s padlím révovým  na hroznech. K tomu potřebuje aplikovat asi pět postřiků ročně, v povětrnostně nepříznivých letech až osm postřiků za rok.

Za hodinu dokáže rosič ošetřit 1,5 až 2 ha při pracovní rychlosti okolo 5 km/h. To není  málo, ale přesto Židkovi uvažují o koupi dalšího postřikovače. S ohledem na dobré zkušenosti by se jednalo o stejný model, jen s nádrží o vyšší kapacitě, a to 1500 l. Použití dvou rosičů přinese vyšší efektivitu práce, neboť aplikaci chemických látek bude možné provádět rychleji, tudíž v přesnějším termínu, a tedy s vyšším efektem.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *