Rozšířená realita

Hlavním požadavkem pro jakýkoliv autonomní stroj je schopnost přesně detekovat prostředí a dokázat se v něm bezpečně pohybovat. Continental díky svým aktivitám v automobilovém průmyslu již většinu senzorů, technologií i know-how má stejně jako výpočty různých strategií řízení. Pro připojení vozidla k vnějšímu prostředí (jako je cloud nebo okolní infrastruktura) má dokonce vyvinutý i hardware komunikující s telekomunikačním systémem 5G, který teprve přijde.

Příkladem takové technologie, která dokáže přesně detekovat prostředí a již dnes ukazuje budoucí potenciál zemědělských strojů, je druhá generace inteligentního kamerového systému ProViu360, který bude na trh uveden již v roce 2020. Jde o systém digitálních kamer, které dokážou zobrazit řidiči panoramatický pohled na stroj z ptačí perspektivy v HD rozlišení. V budoucnu bude možné přímo v obraze z kamer zobrazovat i informace z dalších senzorů například o stavu pneumatik, provozní údaje vozidla, nebo také zobrazovat překážky na zemi. Na displeji tak řidič bude moci vnímat okolí stroje pomocí rozšířené reality.

Monitorování a analýza

Inteligentní mohou být celé stroje, ale také jejich součásti. Continental představí svůj systém inteligentní pneumatiky VF TractorMaster Hybrid. Inteligentní pneumatika je vybavena jednak technologií VF (Very High Flexion) která přináší pružné bočnice, dovolující snížit hustící tlak a zmenšit negativní dopady na utužení půdy a dále senzory, jenž nepřetržitě měří a monitorují tlak a teplotu pneumatiky. To zvyšuje produktivitu a pohodlí obsluhy při současném snížení spotřeby paliva, i nákladů na údržbu, opotřebení pneumatik i prostojů. Kromě pneumatik budou na Agritechnice vystaveny také pásové jednotky s integrovanou senzorovou technologií. V budoucnu bude senzorová technologie umožňovat trvalé sledování pásů ve sklízecích mlátičkách, čímž se zlepší provozní spolehlivost zemědělských strojů. Senzory zajišťují detekci potenciálních poruch dříve, než k nim dojde a zabrání tak neplánovaným a nákladným prostojům stroje během období sklizně. Technologie také umožňuje servisním partnerům a výrobcům výrazně zlepšit jejich dobu odezvy, dostupnost a kvalitu služeb. Společnost Continental testuje také koncept digitálního pásu společně s výrobcem zemědělských strojů CLAAS.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *