Různé způsoby přípravy půdy

Předseťová příprava půdy může mít různé podoby. Využíváme při ní pasivní nebo aktivní nářadí. Kategorii pasivního nářadí zastupují především různé typy kultivátorů a kompaktorů a dále vybrané typy talířových bran, obvykle s menším průměrem talířů a nesmíme zapomenout ani na čelně nesené půdní pěchy. Naopak mezi nářadí s aktivními pracovní orgány řadíme rozmanité modely rotačních bran a půdních fréz.

 

 

Výše uvedené druhy nářadí můžeme využívat jak samostatně, tak také v kombinaci s různými secími stroji. Jsou osazeny různými typy pracovních orgánů a jejich kombinacemi. Z obecného hlediska pasivní technika nachází uplatnění při zpracování lehkých a středních půd, naopak zpracování těžkých půd je doménou aktivního nářadí. Bez ohledu na typ nářadí se jednotlivé modely odlišují především způsobem agregace a samozřejmě pracovním záběrem.

Kultivátory a kompaktory

Oba druhy nářadí využívají různé konfigurace slupic osazených radličkami rozmanitého tvaru, obě kategorie strojů pracují také s různými typy válců. Zásadní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že kultivátory můžeme využívat také pro kypření strniště a podmítku. Naopak kompaktory jsou určeny výhradně k přípravě seťového lože. Jak kultivátory, tak kompaktory jsou k dispozici v neseném, poloneseném a taženém provedení.*

Celý článek Ing. Filipa Javorka najdete v květnovém Farmáři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *