S adaptérem, který nepřekáží

Jednu z předvedených souprav na Dni Zemědělce tvořila řezačka Krone Big X 780 s motorem o výkonu 750 k a traktor Valtra T 195 s vozem Krone GX 440. V případě řezačky šlo o zástupce z výkonnější modelové řady, jejíž zajímavostí je možnost přepnutí otáčkové charakteristiky na nižší výkonovou hladinu, a to s maximem 500 k, to tehdy, pokud se sklízí porosty trav s méně vydatnými řádky. Při sklizni kukuřice v Kameni však její motor jistě běžel naplno, nakonec pro sklizeň deseti řádků a udržení příznivé pojezdové rychlosti byl výkon jistě potřeba.

Desetiřádkový adaptér X Collect byl představen v novém provedení, které obsahuje zařízení pro rozvláknění stonků strniště kukuřice a předvedeno bylo i jeho skládání. To je třídílné, jednotlivé sekce se složí nad sebe, což zabezpečuje nerušený výhled obsluhy při transportu. Diváci si skládání adaptéru mohli prohlédnout v názorné ukázce.

Řezačka byla vybavena klasickým řezacím bubnem Max Flow, který je nabízen ve třech provedeních s různým počtem nožů. Díky tomu, že jeho pohon obsahuje dvoustupňovou převodovku a v kombinaci hydrostatickým pohonem šestice vkládacích válců lze plynule měnit délku řezanky v širokém rozmezí. Pro sklizeň kukuřice pro BPS jsou určeny dva druhy bioplynových bubnů s vyšším počtem nožů.

Řezačky Krone Big X se vyznačují řadou technických zajímavostí, zmíníme však už jen jednu z nich. Jsou jí drtící válce se spirálovým ozubením a rozdílem otáček stavitelným od 30 do 50 %. To zajišťuje nůžkový střižný efekt, a tím i vysoké narušení zejména kukuřičného zrna.

Řezačka při sklizni předvedla svůj potenciál a diváky určitě zaujala zvedací kabina, která posouvá výhled řidiče o 70 cm nahoru, což se obsluze ve vysoké kukuřici jistě hodilo.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *