S čím ve své historii přišel severský výrobce

Finská Valtra slaví v letošním roce sedmdesáté výročí své existence. Za tu dobu si tento výrobce prošel dlouhou cestu. Založen byl ve Finsku v roce 1951 a traktory vyráběl pod názvem Valmet. Slavný Valmet 33B se prodával ve velkém počtu a je k vidění ještě nyní na mnoha soukromých farmách. Po necelých deseti letech od svého založení Valtra otevřela novou továrnu v Brazílii.

Spoluprácí se švédským Volvem byla charakteristická etapa od roku 1980 do roku 2010. Vyráběné stroje měly označení Volvo BM Valmet a proslavily se i v dalších zemích světa. Valtra si dále rozšiřovala svůj sortiment traktorů, u nichž byl zároveň zlepšován komfort pro obsluhy a zjednodušováno ovládání. Se zajímavým konceptem přišel Valmet 6750 EcoPower: umožnil stisknutím tlačítka zvolit si jedno ze dvou různých nastavení motoru. Ve srovnání s běžnými motory se otáčky motoru snížily o 400 ot/min při zachování maximálního točivého momentu v daném rozsahu. Spotřeba paliva se tím zredukovala až o deset procent. Tomuto systému je Valtra věrná dodnes.

Později se zrodil legendární Valmet 8750, který přišel se systémem SigmaPower: při aktivním a zatíženém vývodovém hřídeli poskytoval motor přídavné navýšení výkonu (resp. odemkl další výkon). Tzv. Power Boost dnes používá již většina výrobců traktorů a Valmet 8750 ve své době za něj obdržel zlatou medaili veletrhu Agritechnica. Poté Valtra zvyšovala výkon svých kompaktních traktorů a nabídla nejvýkonnější traktor se čtyřválcovým motorem na světě. A inovace pokračovaly dále. V posledních letech se traktory Valtra představily s ovládáním čtvrté generace Smart Touch a pro jejich atraktivitu má velký význam také Unlimited Studio.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *