S traktorem na konec světa

Přesně 9. prosince ve 4.30 hod. SEČ dosáhla nizozemská dobrodružka Manon Ossevoortová s traktorem Massey Ferguson 5610 jižního pólu. Společně se svým sedmičlenným týmem urazila během sedmnácti dnů od břehů Antarktidy k nejjižnějšímu místu naší planety asi 2500 kilometrů. Během expedice Antarctica2 musela překonat zrádná pole plná trhlin, příkré srázy i hluboký měkký sníh a místy i teplotu klesající na minus 56 stupňů Celsia. Její stroj se probíjel ledovou pustinou téměř 24 hodin denně průměrnou rychlostí 10 km/h.

Druhá antarktická traktorová expedice navázala na příběh sira Edmunda Hillaryho, který dorazil na jižní pól za pomoci tří traktorů Ferguson TE20 již v roce 1958. „Naše Fergusony nás převezly přes více než 1250 mil sněhu, ledu, trhlin a blizardů, aby se staly prvními stroji, které dojely na jižní pól,“ řekl tehdy Hillary. Traktor, který se dochoval v původním stavu po skončení Hillaryho expedice, je dnes vystaven v Technologickém centru v Beauvais ve Francii.

Po 56 letech a zároveň po 56 letech zrození značky Massey Ferguson, podnikla jako hlavní řidička obdobnou cestu napříč ledovým kontinentem i Manon Ossevoortová. Vybrala si tříválcový traktor Massey Ferguson 5610 s motorem Agco Power o výkonu 110 koní s převodovkou Dyna – 4 a pneumatikami Trelleborg, který prošel tvrdými testy na Islandu a v kryokomoře při teplotě až -50 o C. Navíc byl vybaven přípravky, které chránily řidiče před nízkými teplotami a otřesy. Motor traktoru běžel po celou dobu expedice prakticky nonstop. Podpůrná vozidla byla vybavena bezpečnostním zařízením pro záchranu z trhlin, na vlecích se vezlo palivo, stany, komunikační technika a potraviny.

Odolnost a spolehlivost traktoru Massey Ferguson v tak extrémním prostředí svědčí o praktickém, účelném a spolehlivém inženýrství výrobce – nadnárodní společnosti AGCO. Dokazuje, že současné spolehlivé technologie mohou pomoci farmářům zabezpečit stále stoupající poptávku po potravinách.
Po dni odpočinku vyrazila expedice zpět po stejné trase k pobřeží Antarktidy, s trochou štěstí by měla být zpátky před Vánocemi. Zpáteční cesta by měla být rychlejší, neboť traktor pojede po své umrzlé stopě. „Je krásné mít sny, jejich uskutečnění přináší ty nejkrásnější pocity. Byla bych ráda, kdyby lidé věřili v sílu svých snů,“ citoval úspěšnou Nizozemku web firmy Massey Ferguson.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *