Samochod s vyšší světlou výškou

Postřikovače Amazone Pantera se dočkaly inovací. Modelové provedení 4502 nyní nese též přívlastek H, který pravděpodobně znamená první písmeno z anglického High, ale protože Amazone je firmou německou, tak možná též z německého Hoch.

Jak je z úvodní věty zřejmé, písmeno H v modelovém označení znamená možnost vyšší světlé výšky. Tu lze nastavit na 1,2 nebo 1,7 m a tak využít vlastností postřikovače i ve vzrostlých porostech kukuřice, řepky a slunečnice.

Koncepce postřikovače zůstala zachována včetně jeho podvozku, který je stále vůči hlavnímu rámu odpružen pomocí čtyř hydraulických válců s akumulátory se stlačeným dusíkem a umožňuje komfortní jízdu i v členitém terénu. Zachován zůstal i systém hydraulické změny rozchodu kol. Nicméně ke čtyřem hydraulickým válcům odpružení přibyly další čtyři se zdvihem 50 cm a určené pro změnu světlé výšky.

Celá regulace podvozku (změna rozchodu i světlé výšky) je elektronicky řízena přes terminál Amadrive. Má to dva důvody. Prvním je komfort ovládání a druhým bezpečnost. Jde totiž o to, že při světlé výšce 1,2 m je možné využití klasického rozchodu s roztečí od 1,8 do 2,25 m, pokud je však nastavena světlá výška 1,7 m, je minimální rozchod omezen na 2,1 m a maximální na 2,6 m. Důvod je prostý. Výše položené těžiště vyžaduje vyšší stabilitu podvozku.V našich podmínkách jsou uživatelé výkonných samojízdných postřikovačů zvyklí jezdit s rozchodem 2,25 m, takže by jim toto omezení nemělo činit problémy.

Mimo změnu světlé výšky mají nové Pantery ještě jednu novinku, a tou je systém automatického navádění do řádků široce setých plodin. Jedná se o mechanický hmatač, jehož výchylka je snímána elektronickým čidlem a signál převáděn do řídící jednotky. Tak na základě vyhodnocení polohy stroje provádí korekci pomocí systému řízení pojezdových kol. Na naváděcím sytému spolupracovala firma Amazone s firmou Reichhardt a toto zařízení je určeno zejména pro usnadnění jízdy v kukuřici či slunečnici. Klasické satelitní navádění přitom samozřejmě zůstává i nadále v nabídce.

Zvýšenou světlou výškou zvyšuje postřikovač Pantera svůj potenciál v možnostech nasazení i u ošetřovaných polních plodin s vyšším vzrůstem. Nutno podotknout, že všechny přednosti postřikovače přitom zůstaly zachovány, tedy komfortní ovládání, perfektní výhled z kabiny, možnost aplikace při vyšší pojezdové rychlosti, nádrž na 4500 l, poloměr otáčení jen 4,5 m, centrální mazání či konstrukce ramen z ocelových plechů a uložení jednotlivých segmentů pomocí kuželových čepů, u nichž se během provozu nezvyšuje vůle v uložení.

Nový postřikovač Amazone Pantera 4502-H jsem měl možnost si prohlédnout na zkušebním polygonu hned vedle výrobního závodu v německém Gaste spolu se skupinou prodejců a zemědělců, kteří tuto továrnu rovněž navštívili. A protože někteří z nich o nový postřikovač projevovali zájem, je možné, že jej už v tomto roce uvidíme i v praktickém nasazení na našich polích.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *