Secí kombinace pro menší traktory

Firma LEMKEN nabízí ucelený sortiment pneumatických i mechanických secích strojů. I tak ale představila v létě tohoto roku novinku – stroj v podobě sólové výsevní lišty s názvem Optidisc 25. Tato lišta se nechá kombinovat s rotačními bránami Zirkon a čelně neseným zásobníkem osiva Solitair 23 tak, že vznikne obratná secí kombinace. Její výhodou je vhodně rozložená hmotnost i na menší traktory, které jsou díky tomu dobře vyvážené.

Uvedená kombinace s čelním zásobníkem je první řešení svého druhu v historii firmy LEMKEN, protože kombinaci v rozděleném uspořádání tento výrobce zatím nikdy nenabízel. Vhodně si tak kompletuje svůj modulární systém strojů pro setí. A jak je typické, čelně nesený zásobník najde i další využití – pro zásobu hnojiva při přesném setí širokořádkových kultur se secím strojem Azurit.

Optidisc 25 využívá osvědčenou dvoukotoučovou secí botku s paralelogramovým zavěšením, doplněnou o pryží potažené přítlačné kolečko. Kromě precizního udržování hloubky setí se tato botka vyznačuje i dlouhou životností – otáčí se ve speciálních ložiskách, která snesou dlouhodobé zatěžování. Při kontaktu s nerovností na povrchu pozemku dokáže secí botka reagovat nezávisle na přítlačném kolečku.

Přitom se nechají hloubka výsevu a přítlak nastavovat nezávisle na sobě. A jak známo, secí botky Optidisc dokážou spolehlivě zachovávat nastavenou hloubku setí i za vyšších pojezdových rychlostí. Osivo, nacházející se ve výsevní drážce, následně do půdy přitlačí opěrné kolečko, takže je zajištěn kontakt s půdou a rovnoměrná vzcházivost.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 1/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *