Secí stroj s víceúčelovým využitím

Firma Pöttinger je inovativní rakouský rodinný výrobce zemědělské techniky. Před dvěma roky tato firma představila novou generaci svých nástavbových pneumatických secích strojů Aerosem 4002 ADD, která přišla s řadou vylepšení, rozšířenými možnostmi využití i novými pracovními záběry až do čtyř metrů.

Pracovníci ZD Mojné vývoj svého oblíbeného výrobce sledovali a zaujali je možnosti víceúčelového využití secí kombinace. Možnost výsevu kukuřice na konečnou vzdálenost by znamenala delší období využití stroje a odpadne nutnost investice do samostatného nového přesného secího stroje. Krátce řečeno – s novým konceptem se firmě Pöttinger podařilo perfektně zacílit na rodinné či středně velké zemědělské podniky se zaměřením na chov skotu či se smíšenou produkcí.

Zemědělci v ZD Mojné dlouho nepřemýšleli a v roce 2015 si pořídili pneumatický secí stroj Aerosem 4002 ADD PCS. Posadili jej na své (mezitím rovněž nově pořízené) rotační brány Lion 4002 a získali secí kombinaci se širokým využitím. Rotační brány umožňují zpracování půdy téměř za jakýchkoli podmínek na zoraných polích i na pozemcích, zpracovaných bezorebně.

Secí kombinace s pevným rámem má pracovní záběr čtyři metry. Dvoukotoučové secí botky Dual Disc jsou uloženy v rozteči 12,5 cm a možný přítlak může dosahovat až 50 kilogramů na botku. S uložením osiva není problém ani na pozemcích, které mají na povrchu organické zbytky. Kotouče secích botek jsou uloženy s dílčím přesazením, takže formují úzký žlábek a zároveň odsouvají případné posklizňové zbytky do stran. Každou botku vede v nastavené hloubce setí utužovací váleček, potažený pryží, který zároveň zabezpečuje i uzavření výsevní rýhy a kontakt osiva s půdou.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství 2/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *