Šetrné hospodaření s půdou

Zemědělský podnik Agro Stošíkovice s. r. o. na Znojemsku se intenzivně věnuje pěstování meziplodin. Porost meziplodiny zabraňuje přesýchání půdy, udržuje vlhkost v podobě rosy, a díky zastínění zabraňuje také rozvoji plevelných rostlin. Na konci listopadu se zpracuje talířovým podmítačem, a poté ještě strojem TopDown výrobce Väderstad. Tím se organická hmota zkrátí a zapraví se ve velké míře do půdy. Živiny jsou fixovány proti vyplavování. Půda také získá výrazně lepší strukturu, takže na jaře postačuje jeden přejezd a předseťová příprava je hotová.

Přípravu půdy zajišťuje stroj NZ Aggresive značky Väderstad o záběru 10,25 m. Tento stroj dokáže pole také výborně srovnat, což je zvláště ceněná přednost při přípravě před setím hrachu. Po zasetí se pak ještě provádí válení, a to pomocí válců Väderstad o záběru 12 m.

Tím, že postačuje jeden přejezd po poli, se minimalizují pohyby s půdou a ztráty cenné vláhy. A při předseťové přípravě půdy po zapraveném porostu meziplodiny je díky příznivému ovlivnění struktury hned spotřeba paliva na hektar o jeden hektar nižší ve srovnání s pozemkem bez meziplodiny.

Ozimá pšenice následuje po hrachu či po ozimé řepce. Stejně jako porosty hrachu jsou i porosty ozimé pšenice zakládány vždy s přihnojováním. Speciální kotoučové botky secího stroje Rapid A 800C ukládají hnojivo do řádku vždy mezi dva řádky osiva, v oblasti za sekcí talířů pro přípravu půdy. Jako tažný prostředek funguje traktor Xerion 5000 Trac značky Claas. Ten pracuje jako tahač, ale pracovníci ve Stošíkovicích zároveň šikovně využívají možnosti nástavbového prostoru tohoto traktoru za kabinou Vista CAB.*

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *