Shodný princip dávkování

Dávkování hnojiva je u moderních odstředivých rozmetadel v základu přibližně shodné: hnojivo ze zásobníku s trychtýřovitým zúžením vypadává skrze otvor ve dně na rozmetací talíř. U některých typů rozmetadel existuje také větší počet výpadových otvorů na jeden rozmetací talíř.

Rozpětí dávek hnojiva, které musí dávkovací mechanizmus zvládnout, je rozsáhlé. Počínaje minimálním množstvím při aplikaci insekticidu proti slimáčkům až po vysoké dávky hnojiv při základním hnojení pod brambory či zeleninu, vždy je požadováno spolehlivé udržování nastavené dávky hnojiva a živin na hektar. A to pokud možno bez velkého omezení pojezdové rychlosti.

Speciální přídavný set umožňuje u rozmetadel některých výrobců precizně aplikovat malá množství drobně granulovaných látek. Dva nebo tři otvory v každém trychtýři rozmetadla se tímto setem uzavřou, takže se průtočné množství hnojiva sníží. Dalším řešením je speciální zařízení na dně zásobníku, které dovoluje aplikaci malých dávek mikrogranulátů.

Co se týká velkých dávek hnojiv při stále vyšší pojezdové rychlosti výkonnějších traktorů, vybavených automatickou bezstupňovou převodovkou, nestačí jenom dostatečný průřez výpadového otvoru pro pohyb hnojiva. Důležité je také to, aby rozmetací kotouče protékající množství zvládly rovnoměrně odhodit, a případně ještě rychle rozmetací obrazec pozměnit, pokud do činnosti celého systému zasáhne systém variabilního dávkování či ovládání sekcí. Jsou-li požadavky na dávky hnojiva na hektar vysoké současně s velkým záběrem, je dobré si zkontrolovat způsobilost vybíraného nového typu rozmetadla k takovým výkonům.

Více informací v Zemědělci č. 2/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *