Široká výbava moderních monitorů

U moderních traktorů či sklízecích mlátiček již má řidič možnost ovládat satelitní navigaci na terminálu stroje. Ale výrobce nabízí i další typy monitorů, a tak může obsluha ovládat navigační systém GPS a traktor s nářadím na dvou obrazovkách.

Současné terminály již disponují barevnou multi-dotykovou obrazovkou a operačním systémem Android, díky kterému je možné instalovat přídavný software pro další potřebné funkce. Kvůli kompaktnímu úzkému profilu lze takový terminál snadno umístit v kabině. Čtyřjádrový procesor zajišťuje vysoký výkon, a paměti ROM a RAM se značnou kapacitou dovolují ukládání velkého objemu informací o nářadí i o pozemcích. Tyto terminály již mohou být i kompatibilní s ISOBUS (v závislosti na instalovaném softwaru).

Bezdrátová komunikace je také velkým pojmem pro novou generaci monitorů. Monitory podporují výměnu dat prostřednictvím komunikační sítě CAN-Bus a disponují zabudovaným rozhraním Bluetooth a Wi-Fi. Tato high-tech výbava je uložena v bezpečném obalu z plastu, který vyniká vysokou pevností a odolností vůči otřesům i vibracím.

Ale dnes si může pořídit navigační systém i menší farmář a těžit z úspor, které mu přinese automatické vypínání sekcí postřikovače, odstředivého rozmetadla či secího stroje. Také menší typy ovládacích terminálů mají možnost importu pozemků z LPIS, automatického vypínání sekcí či připojení dvou externích kamer.

Současné automatické navigační systémy umí spolehlivě vést stroj i v členitém terénu či na svazích. Je to zásluhou systému kontroly pohybu stroje ve třech osách, který kontroluje případné vybočení, otáčení či náklon stroje. Tento systém je integrován v řídicí jednotce.*

Více informací v týdeníku Zemědělec č. 42.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *