Široký sortiment polského výrobce

Polská společnost Unia byla založena v roce 1882 a zpočátku se zabývala výrobou pluhů a kypřičů. Tyto stroje má v sortimentu i nyní, avšak postupně k nim přibyly též secí stroje sázeče, a vyorávače brambor, pícninářská technika a též postřikovače a rozmetadla hnojiv. Rozmetadla hnojiv RCW byla u nás známá již za socialismu, kdy byla hojně používána v zemědělských podnicích. Ve vylepšené podobě se vyrábějí i nyní. Současná výroba techniky Unia probíhá ve čtyřech výrobních závodech. V Brzegu se kompletuje aplikační technika, v Grudziadzu se vyrábí technika pro zpracování půdy, pícninářské stroje jsou je ze Slupsku a v městě Katy Wroclavskie se uskutečňuje výroba obilních sil, sušiček a čističek.

Ve Vraňanech bylo vystaveno několik desítek strojů a čtveřice z nich se předvedla i aktivně. Jako první vyjelo na předváděcí plochu rozmetadlo statkových hnojiv Tytan 24 v agregaci s traktorem Zetor Foretrra. Jde o rozmetadlo se dvěma vertikálními frézovacími a zároveň rozmetacími válci a pracovním záběrem 8 až 12 m. Posuvné dno je osazeno dvěma řetězovými dopravníky a nechybí zadní štít pro zamezení vypadávání materiálu při dopravě. Pohotovostní hmotnost rozmetadla dosahuje 8,1 tuny, přičemž v polních podmínkách jej lze zatížit až 20 tunami nákladu (naložitelný objem dosahuje 16 m3). Tandemová náprava je odpružená pomocí listových pružin, brzdy jsou pneumatické, opěrná noha mechanicky stavitelná. Zadní náprava je konstruována jako náběžná s možností zablokování při couvání.
Rozmetadla statkových hnojiv Tytan jsou vyráběna v deseti modelových provedeních od objemu 5,5 m3 na jednoduché nápravě až po 30 m3 na nápravě tridemové.

Ukázka orby

Druhým z aktivně předvedených strojů byl pluh Ibis XL Vario Plus 4. Čtyřradličný nesený pluh v otočném provedení byl vybaven čtveřicí orebních těles s rozestupem 100 cm a jištěním pomocí listových pružin. Plynule nastavitelná šířka záběru umožňuje rozsah od 35 do 50 cm na orební těleso a samostatně hydraulicky nastavitelný je i záběr prvního tělesa. Modelová řada Ibis je vyráběna s dvěma až sedmi orebními tělesy (7+) a v neseném i poloneseném provedení. Jištění může být již zmíněnými listovými pružinami, nebo střižným šroubem, ale i hydropneumatické s centrálním tlakovým zásobníkem. Na přání lze orební tělesa pluhů doplnit předradličkami, krojidly, nebo zahrnovacími límci, možný je též integrovaný pěch.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 5/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *