SKLÍZECÍ MLÁTIČKY NA veletrhu SIMA 2001

V období 1999-2000 prodej sklízecích mlátiček ve Francii klesl o 17,8 procent. Pro období 2000-2001 se předpokládá podobná tendence odbytu. To však výrobce sklízecích mlátiček od jejich dalšího vývoje zdokonalování neodradilo – právě naopak. Nové modely jsou ještě výkonnější a ještě lépe přizpůsobeny potřebám kombajnérů. Plocha separace se zvětšila a zařízení kabin soupeří komfortem a ergonomií o přízeň zákazníků.

Case IH
Case IH představil na agrosalonu dva nové modely Cross-Flow, CF60 (176 kW) a CF70 (205 kW), doplňující model CF80 z roku 1999. U modelu CF60 je uplatněn mláticí buben o průměru 600 mm a šířce 1300 mm, v sestavě se separačním ústrojím se čtyřmi rotory za sebou, s postupně se zvyšujícími otáčkami. Přispívají významně ke zvýšení průchodnosti stroje a to i za nepříznivých podmínek sklizně. Model CF70, s mláticím bubnem o šířce 1630 mm, je vybaven dvěma rotory a díky vyšší kvalitu zpracované slámy je vhodný pro oblasti s vyšším podílem živočišné výroby. Prodloužená vytřásadla (pět u modelu CF60 a šest u CF70) zajišťují větší plochu vytřásání (5,92 a 7,57 m2) Celková plocha separace je u modelů Cross Flow 8,16 a 9,24 m2. Třístupňový systém čištění, specialita této značky, zajišťuje vysoký stupeň čistoty zrna. Objem zásobníku je 7500 l (CF60) a 8000 l (CF70).
Nové modely Cross Flow 60 a 70 jsou nabízeny nejen na evropském trhu, ale i ve Střední Asii. Jako zvláštní vybavení se dodává ústřední mazání a pohon všech čtyř kol. Z kabiny se nastavuje výška sečení a reguluje příčné vyrovnávání žací lišty. K vybavení patří např. palubní počítač, pneaumatická sedačka, sedačka pro spolujezdce a multifunkční ovládací páka.

Claas
Sklízecí mlátičky nové typové řady Claas Medion mají záběr 3,60 až 7,50 m, šířka mláticího bubnu u modelů 310 a 320 je 1320 mm, u modelu 340 1580 mm. Počet vytřásadel je pět (modely 310 a 320) a šest (model 340). Výkon motorů: 136/143, 147/156, 180/190 kW. Objem zásobníku 5800 l, 6500 l a 8200 l. Kabina si komfortem nezadá s modelem Lexion a tyto modely také mohou být vybaveny informatickým terminálem Agrocom pro využití digitálních výnosových map, návazných na systém družicové lokalizace.
Nová odhozová koncovka umožňuje vyprazdňování zrna i do návěsů s větší výškou.
Výrobce uvedl na agrosalonu i tři modely řady Medion, vyvinuté na základě osvědčené řady Dominator. Jsou určeny zejména pro střední a větší podniky a pro kontraktory, kteří podnikají v oblastech honů se střední výměrou a nepravidelným půdorysem, a pracují pro farmy s živočišnou výrobou, kde záleží na kvalitě slámy.

Deutz-Fahr
Na agrosalonu nechyběla vlajková loď značky Deutz-Fahr, model Topliner 8XL s celkovou plochou separace 10,32 m2, vybavený přednastavením mláticího režimu pro 16 různých druhů plodin. Model je také vybaven elektronickým monitorovacím systémem a automatickým vyrovnáváním sklonu. Je určen pro velké podniky, odpovídá tomu motor o výkonu 300 kW a zásobník o objemu 10 500 litrů. Pro zemědělce, kteří nechtějí být odkázáni na dodávky služeb, je určen model Actor s motory 85 nebo 110 kW. Jeho záběr je 4,80 m, plocha sít 3,75 m2 a zásobník má objem 4 600 litrů.
Pro modely řady 56 (s otory o výkou 206 nebo 235 kW) byla vyvinuta nová komfortní kabina Commander Cab III, splňující náročné ergonomické požadavky.
Ectron, model střední kategorie, je vybaven motorem 125 kW a hydrostatickým pohonem. Jeho záběr je 5,40 m a počet vytřásadel pět. Vybavení kabiny je stejně kvalitní jako u modelu Topliner.

John Deere
Poslední verze sklízecí mlátičky John Deere 9780 CTS může být doplněna systémem Hillmaster jako zvláštním vybavením. Je určen pro automatické vyrovnávání sklonu, které zajišťuje stejnou výkonnost sklízecí mlátičky jako v rovině i na svazích. Při práci na vrstevnici je možno pracovat až do sklonu svahu 22 %. K dispozici jsou 3 záběry: 6,10 m; 6,70 m; 7,60 m. Výkon motoru je 243 kW, objem zásobníku 9 500 l. Podávací šnek má průměr 610 mm. Otáčky hydraulicky poháněného přiháněče jsou úměrné pracovní rychlosti stroje. Žací lišta se nerovnostem terénu přizpůsobuje použitím systému ContourMaster. Panoramaticky prosklená kabina je mimo dalšího vybavení také vybavena monitorem výkonnosti sklízecí mlátičky Vision Trak.
Sklízecí mlátička se dvěma hnacími koly je standardně vybavena čepy kol dimenzovanými jako čepy u pohonu všech čtyř kol. Karoserie modelu 9780 CTS je vyrobena z kompozitních materiálů, je lehká a přitom odolná proti nárazům. Její další předností je snadná údržba.

Fendt
Modely Fendt 5520 a 5550 (161 a 184 kW) jsou vybaveny 5klávesovým vytřásadlem; modely 6300 a 6330 (220 a 242 kW) 6klávesovým. Žací lišta PowerFlow obsahuje sériově oběžný dopravní pás, který zvyšuje pravidelnost dodávky obilní hmoty do mláticího ústrojí.
Prostorná kabina je dobře zvukově izolována a kromě pneumatické sedačky a multifunkční ovládací páky je vybavena palubním počítačem se sběrnicí Can Bus.

Laverda
Motory Iveco-Aifo zajišťují sklízecím mlátičkám Laverda dostatečnou rezervu výkonu i v obtížných podmínkách. Systém mláticího koše Multi Crop Separator využívá v procesu mlácení vyšší měrou efekt tření a zvyšuje tím separační výkonnost stroje. V případě potřeby je možné ho vyřadit z funkce natočením sekcí mláticího koše. Typová řada zahrnuje také model 1740 AL s automatickým vyrovnáváním stroje při sklizni na svazích.
Výrobce nabízí osm modelů vybavených motory s výkonem od 144 do 198 kW. Společnost Laverda byla nedávno převzata skupinou Landini.

Massey Ferguson
Massey Ferguson vystavoval na agrosalonu nový model Cerea, největší sklízecí mlátičku, kterou zatím tato firma vyrobila; je určen pro velké farmy a kontraktory. Je zatím vyvrcholením typové řady MF 7200 a její výkonnost je zhruba o 20 % vyšší ve srovnání se známým modelem MF 40. Při správném nastavení nepřesahují ztráty zrna 1 %.
Všechny modely typové řady jsou vybaveny palubním systémem Data Vision, doplněným automatickou regulací měrného tlaku na půdu, Autoglide, a regulací výšky sečení; dále systémem Constant Flow, automaticky regulujícím pracovní rychlost stroje v závislosti na zatížení mláticího bubnu.
Cerea je nesena na robustním podvozku, jehož nápravy a ložiska byly proti ostatním modelům ještě zesíleny. Vysokou výkonnost stroje zajišťují četné inovace, počínaje např. úpravou žacího stolu, novým mláticím košem až po nové řešení dopravy zrna. Stroj je vybaven motorem Sisu-Diesel (284 kW).

New Holland
Novinkou na stánku firmy New Holland byl model 3560 AL s automatickým vyrovnáváním polohy na svazích. Jakmile se stroj nakloní, elektronický aktivátor uvede v činnost elektromagnetické ventily zavírající a otvírající dva hydraulické obvody, které polohu stroje vyrovnají. Systém vyrovnává sklon do 40% v příčném směru, v podélném směru do 30% při práci proti svahu a do 10 % při práci po svahu. Model je vybaven motorem Iveco o výkonu 125 kW, umístěným za zásobníkem.
Dále byly vystaveny modely řad TX, TF a TC. Typová řada TF zahrnuje dva modely s rotačním separačním ústrojím „twin flow“ s rozděleným tokem obilní hmoty a oddělením zrna odstředivou silou. Podávací šnek o průměru 610 mm je vybaven šroubovicí o výšce 125 mm. Systém Autofloat zajišťuje vyrovnávání žací lišty v nerovném terénu.
Řada TX i TF je vybavena známou kabinou Discovery s monitorem Infoview. Třetí vystavená série TF obsahuje sedm modelů, s výkonem motorů od 98 do 166 kW. Žací lišty mají záběr od 3,66 m do 5,18 m a jsou sériově vybaveny hydropneumatickým vyrovnáváním. Přiháněče jsou zatažitelné až na 1,39 m a jsou vybaveny prsty se zakřivením konců na 142°; tato konstrukce usnadňuje sklizeň polehlého a zapleteného porostu. Některé verze jsou vybaveny automatickým vyrovnáváním vodorovné polohy čistění.
Typová řada TX nabízí deset základních modelů s výkonem motoru od 151 do 239 kW. Sklízecí mlátičky NH vynikají výkonností, komfortem a jednoduchou obsluhou.

Ze zahraničních materiálů zpracoval Ing. Bruno Cempírek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *