Sklízecí mlátičky z Rostova na Donu

Sklízecí mlátičky Rosteslemash vyráběné ve známém ruském závodě byly dříve k vidění i na našich polích. Po roce 1989 ustoupily jiným výrobcům a přes několik pokusů o obnovení prodeje se pak na našem trhu objevovaly jen sporadicky. Nově je jejich prodejcem společnost KomAgrartechnik, která dva kombajny vystavila i v Nabočabech a k tomu přidala ještě jednu řezačku, Versatile RSM 1403.

Společnost KomAgrartechnik se na Slovensku zabývá prodejem zemědělské techniky a sklízecí mlátičky Rostselmash má v nabídce od roku 2016. Jak přiznává obchodní zástupce firmy Ing. Gabriel Korpás, začátky nebyly lehké. Hlavní totiž bylo a stále je odbourání zákaznické nedůvěry v produkt vyráběný v rámci ruské federace. Přitom málokterý výrobce má takovou tradici a tak vysoké počty vyrobených kombajnů, a to jak historicky, tak aktuálně, jako právě Rostselmash.

Sklízecí mlátičky Rostselmash jsou konstruovány s využitím komponentů od renomovaných výrobců a s důrazem na jednoduchost a robustnost konstrukce, při použití menšího množství elektroniky. To však neznamená, že by třeba v kabině nebyl ovládací terminál, ale množství elektronických prvků je tak nějak umírněné.

To však nemusí být na závadu. Zkušení praktici vědí, že kvalita práce je především v rukou obsluhy, která si umí stroj dobře seřídit. Proto není s podivem, že i u sklízecích mlátiček Rostselmash je s přiměřeně šikovnou obsluhou dosahováno kvalitního výmlatu, příznivých ztrát a dobrého čištění.

V Nabočanech byly vystaveny dvě sklízecí mlátičky Rostselmash, a to Vector 425 a RSM 161. Vector 425 představuje univerzální kombajn spíše s nižší výkonností, která vychází z motoru o výkonu 228 k, který kromě jiného pohání mláticí buben o průměru 800 mm. Velký průměr bubnu znamená velké setrvačné hmoty, a tím i vyšší odolnost ke krátkodobému přetížení. Čtyřklávesové vytřásadlo má plochu 5 m2 a sítová plocha dosahuje 3,6 m2. Vyčištěné zrno je skladováno v zásobníku s objemem 6 m.

Výkonnější variantu představuje model RSM 161. Ten používá obdobný buben jako Vector, ale s větší šířkou a navíc má i buben separační. Mláticí a separační plocha je tak na hodnotě 3,3 m2 a v kontextu s šestiklávesovým vytřásadlem o ploše 6,1 m2 a sítech, která zabírají plochu 7 ,1 m2, je jisté, že sklízecí mlátička RSM 161 bude mít velkou výkonnost. Tomu odpovídá i zásobník zrna s objemem 10 500 l a motor Cummins o výkonu 380 k.

V nabídce sklízecích mlátiček Rostselmash jsou ještě dva konvenční modely, a to Acros 595, nyní vyráběný ve verzi Plus a také kombajn Nova, který je určen pro zákazníky s menší výměrou sklízených hektarů.*

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *