Slavnostní předání šesti mlátiček Claas Lexion 780 TerraTrac na jižní Moravě

Firma Claas je světově uznávaným prestižním výrobcem sklízecích mlátiček, u nichž klade důraz na výkonnost, technickou vyspělost a vysokou úroveň ergonomie pro obsluhu. Dokáže vyhovět požadavkům jakéhokoli zemědělského podniku. Pro velké podniky vyvinula stroje řady Lexion, které neustále zdokonaluje. Také díky tomu mohou splnit i náročné požadavky zákazníků.

Claas má v celé Evropě velký počet věrných zákazníků, kteří se k ní při nákupu techniky vrací. U nás náleží k významným obchodním partnerům také firma Rhea Holding, patřící k předním firmám v oblasti jižní a jihozápadní Moravy. V letošním roce se manažeři rozhodli výrazně obměnit strojový park sklízecích mlátiček.

Oslovili tedy přímo importéra strojů Claas do ČR, firmu Agrall, s požadavky na flotilu strojů s vysokou výkonností, ale zároveň i s konkrétními nároky na výbavu. Mlátičky Claas mají již velmi široké možnosti výbavy, takže specifikovat stroj přesně podle požadavků firmy Rhea Holding nebyl žádný problém. Výsledkem je obchod, který v ČR jen stěží najde obdoby.

Na konci června, těsně před začátkem žňových prací, dorazilo na mechanizační středisko v Jiřicích na Znojemsku celkem šest zbrusu nových sklízecích mlátiček Lexion 780 TerraTrac. Jedná se o ty nejvýkonnější modely se žacím ústrojím Vario V 1200 o záběru 11,97 m. Byly pořízeny výměnou za osm starších strojů.

Výbava pro náročného zákazníka

Všechny nové mlátičky Lexion 780 TerraTrac mají sjednocenou výbavu, pouze jeden stroj má zesílený pohon žacího ústrojí pro přenos výkonu na úrovni 150 kW, aby mohl pracovat také s dvanáctiřádkovým odlamovacím adaptérem Claas Conspeed. Všechna žací ústrojí Vario jsou vybavena jedním Laser Pilotem pro automatické vedení mlátičky podle hrany porostu. Stroje mají také systém Cemos Automatic.

Práci výrazně zpříjemní odpružený pásový podvozek TerraTrac. To platí pro jízdu po silnici i pro práci na poli. U mlátiček Lexion 780 je jedinečná konstrukce podvozků TerraTrac ze závodu v Paderbornu kombinována ještě s unikátní konstrukcí zavěšení zadní nápravy.

Mlátičky jsou dále vybaveny chladicím systémem Dynamic Cooling. Pro něj je charakteristická nejenom efektivita, s níž dokáže uchladit motor při výkonu až 440 kW/598 k, ale také jeho uspořádání. Ventilátor nasává čistý vzduch v horní části a odvádí jej přes motorový prostor a chladič. Neustálým pohybem vzduchu směrem dolů se zabraňuje usazování prachu či úlomků slámy v oblasti motoru. Teplý vzduch odchází dvojicí prostorných ventilačních průduchů na obou stranách kapoty, které se mezitím staly charakteristickým rysem designu u mlátiček Lexion nové generace.

Slavnostní akce

Předání sklízecích mlátiček Lexion 780 novému majiteli bylo organizováno jako slavnostní akce za účasti zástupců společnosti Agrall, pan Rehera z výrobního závodu Claas v Harsewinkelu a majitele firmy Rhea Holding, Ing. Josefa Koláře.

V úvodu promluvil pan Reher a jménem vedení firmy Claas přivítal všechny přítomné. Poděkoval zástupcům firmy Rhea Holding za jejich přízeň značce Claas. Vyjádřil se, že je velkou ctí být při předání šesti nových sklízecích mlátiček Lexion firmě, která využívá velký počet mlátiček a traktorů Claas.

Pan Reher se v loňském roce poprvé zúčastnil polního dne firmy Agrall a navštívil i střediska firmy Rhea Holding. Přitom byl překvapen profesionálním vedením podniku. Poté poděkoval předsedovi představenstva Ing. Josefu Trávníčkovi a jeho kolegům z firmy Agrall za jejich práci v oblasti prodeje a servisu techniky Claas.

Ing. Josef Trávníček jménem dovozce strojů této značky do ČR předal manželům Kolářovým pamětní list. Ing. Josef Kolář poté poděkoval firmě Claas za zprostředkování tak velkého obchodu a vyjádřil svou důvěru ve spolehlivý chod sklízecích mlátiček v sezóně. Pohovořil o tom, že ve firmě se snaží učinit maximum pro pohodlí obsluh strojů, zároveň si při pořizování nových strojů vždy velmi pečlivě vybírají a mají vysoké nároky.

Nové mlátičky mají vyšší výkon motoru a vykazují vyšší průchodnost zrna, takže bude možné dosahovat shodné výkonnosti jako dříve, ale s menším počtem pracovních sil. Díky modernímu vybavení a komfortu kabin doufá Ing. Josef Kolář v pohodlnější a klidnější práci. Videoukázka přibližuje předvádění skupiny celkem devíti sklízecích mlátiček Claas Lexion 780 Terra Trac při pátém Polním dni společnosti Agrall v Jiřicích, včetně šesti zcela nových strojů. Bližší informace přinese časopis Mechanizace zemědělství.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *