Speciální řešení pojezdu u manipulátorů

Specialitou teleskopických manipulátorů Claas Scorpion v oblasti ovládání pojezdu je jejich brzdový Inch-pedál. Pokud jej obsluha sešlápne jen částečně, vyvolá zpomalení jízdy stroje. Takto lze vhodně snížit rychlost při najíždění do hromady materiálu. Úplným stlačením pedálu se manipulátor zastaví, přičemž lze ovládat hydraulické funkce, tedy například sklápět lopatu a zvedat rameno.

Aby bylo možné zamezit protáčení jednotlivých kol, má Claas Scorpion uzávěrky diferenciálu – u pěti menších modelů se svorností 45 procent, u tří větších pak rovných sto procent.

U předcházející generace manipulátorů Claas si řada zemědělců v ČR zakoupila nejvýkonnější model. Aktuální top-model Scorpion 960 má možnost hydraulického vyrovnání vodorovné polohy mezi rámem a přední nápravou – v rozsahu ± deseti stupňů. Pokud tedy bude manipulátor stát na nerovném terénu, může se vyrovnat a pracovat se shodnou přesností, jako na rovině. Samozřejmostí je také řízení všech čtyř kol čtyřmi způsoby: řízení kol přední nápravy, řízení všech kol, diagonální řízení (psí chod) a manuální diagonální řízení, u kterého si obsluha nastaví pevný úhel natočení zadní nápravy a přední nápravou lze řídit. Mezi jednotlivými způsoby řízení je možné přecházet i za jízdy.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 6/2020.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *