Speciály v soutěži Traktor roku

Soutěž Traktor roku (TOTY) probíhá letos na dálku a zatím v čistě elektronické podobě. To však neznamená, že by ochabnul zájem firem přihlašujících do ní své traktory. V tomto článku se budeme zabývat kategorií Best of Specialized, která je určena speciálním traktorům pro sady, vinice, chmelnice, či do ryze horského terénu. Letos tato kategorie obsahuje čtveřici traktorů, z nichž tři si v krátkosti přiblížíme. S ohledem na respektování požadavků výrobce se nezmíníme o traktoru Fendt 211 V, který bude oficiálně představen až v říjnu tohoto roku.

Společným jmenovatelem všech nominovaných traktorů je to, že jde o speciály určené pro sady a

vinice. A není překvapivé, že se jedná o novinky, o nichž informace nenajdete mnohdy ani na webových stránkách jejich výrobců.

Antonio Carraro TONY 8900 V

S novým modelem TONY 8900 V vstupuje společnost Antonio Carraro do kategorie viničních speciálů klasické traktorové koncepce. Co to znamená? Původní modely určené do řádkových kultur byly koncipovány s kloubovým, nebo klasickým řízením a kabinou umístěnou mezi nápravami. Nový TONY 8900 V je konstruován klasicky a má kabinu nad zadní nápravou, tak jak je u traktorů obvyklé.

Landini REX 3-080 F-GE

Novinkou mezi traktory Landini, nominovanou do kategorie TOTY Best of Specialized, je zástupce inovované modelové řady REX, model REX 3-080 F-GE. Jeho pohonnou jednotkou je čtyřválcový motor Kohler o zdvihovém objemu pouze 2,48 l a výkonu 75 k. Motor je vybaven čtyřventilovou technikou rozvodu, a měl by plnit emisní normu Stage V. Pro informaci můžeme uvést, že v modelové řadě REX 3-000 jsou dále provedení označená jako REX 3-060 F a 3-070 F s nižšími výkony motoru, a sice 55 a 68 k. REX 3 -080 F-GE je však nejzajímavější. Může mít totiž v označení písmeno F, vztahující se na provedení s klasickou kabinou, nebo bez kabiny, anebo GE což značí sníženou kabinu Low Profile. S ní traktor dosahuje výšky pouze 1,875 m a šířky (v místě kabiny nad blatníky) 1158 mm a v horní části pouze 860 mm. A to se hodí v sadech i vinicích.

Valtra F 105

Na loňské Agritechnice byla představena modelová řada traktorů Valtra F, z níž byl do soutěže o Traktor roku přihlášen nejvýkonnější model F 105. Modelová řada F je vyráběna ve dvou variantách. Tou první je provedení Standard, které má šířku 1,5 m, je tudíž určeno pro klasické řádkové kultury a může být dodáno ve verzi s kabinou nebo sklopným ochranným rámem. Druhou možnost představuje zúžená varianta Narrow, která používá kabinu a nepřekračuje šířku 1,3 m.

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 7/2020.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *