Správné nastavení ovlivňuje práci mlátiček

Rychlejší průběh žňových prací v letošním roce dovoluje zorganizovat polní předvádění sklízecích mlátiček ještě v době, kdy panuje letní, typické žňové počasí. Pro akci společnosti AgriCS to platilo dvojnásob – vyšla přesně na den, ohlášený jako nejteplejší v roce. Ovšem díky pohodlnému zázemí pro všechny návštěvníky v podobě prostorných stanů, komfortu kabin mlátiček Case IH a zdařilé organizaci akce s rozdělením účastníků do skupin, které rotovaly mezi třemi stanovišti s odlišným zaměřením, byl celý den příjemným zážitkem pro všechny.

Akce s názvem Agronomic Design 2018 měla umožnit bližší seznámení se s mlátičkami značky Case IH jak po teoretické, tak i po praktické stránce. Návštěvníci, kteří byli většinou již uživateli mlátiček s axiálním rotorem, se také mohli naučit, jak zjistit úroveň ztrát mlátičky či jak vyhodnotit kvalitu zrna a podíl nečistot.

Na samostatném stanovišti, věnovaném přímo ztrátám zrna, seznámil přítomné přímo člen demo-týmu výrobce mlátiček Axial-Flow s tím, jak lze jednoduše a rychle zjistit skutečné ztráty mlátičky při sklizni. Využil přitom speciální vaničku, která se za jízdy umístí pod mlátičku, dále čisticí zařízení s elektricky poháněným ventilátorem pro vyfoukání slámy a nečistot a pro vyhodnocení praktickou aplikaci. Tu je možné přes QR kód načíst do inteligentního telefonu a po zadání několika veličin a počtu zrn ve vaničce aplikace vypočte procento ztrát ve zkušebním vzorku.

Potom obsluha mlátičky ještě dvakrát provedla změnu nastavení, a pokaždé se úroveň ztrát snížila. Nakonec nedosahovaly ztráty ani 0,5 procenta. Ukázalo se, že sklízecí mlátičky Axial Flow spolu s pečlivou obsluhou dokážou pracovat při velmi nízké úrovni ztrát zrna.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 9/2018.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *