Stabilní a obratné tažené postřikovače

Na podzim tohoto roku představili zástupci výrobce John Deere nové tažené postřikovače řady R700i. Postřikovače jsou konstruovány tak, aby měly nízko položené těžiště a jejich hmotnost byla rozložena rovnoměrně. Nádrž je usazena hluboko v podvozku. V průběhu přejezdů ocení každý řidič systém dvojitého odpružení nápravy, který absorbuje nárazy. Také zavěšení ramen je bezpečné, takže není problém cestovat rychlostmi až 40 km/h.

O vyrovnávání ramen se stará systém TerrainControl Pro. S pomocí ultrazvukových snímačů probíhá aktivní řízení výšky a náklonu. Aktivní řízení centrálního rámu mimo jiné udržuje ramena v rovině i v průběhu otáčení na souvratích. Tak se eliminuje „poskakování“ ramen. Rádius otáčení nových postřikovačů činí 5,5 m, v závislosti na nastaveném rozchodu kol. A nechybí ani možnost redukce pracovního záběru ramen dílčím sklopením.

John Deere nabízí různé varianty oje a nechybí ani možnost automaticky řízeného závěsu. Řízení závěsu je proporcionální a řidič si může zvolit jeden ze tří režimů – manuální, automatický a systém řízení na souvrati. Při otáčení soupravy na souvratích postřikovač přesně kopíruje pohyby zadních kol traktoru. Je to možné díky aktivnímu hydraulickému řízení oje.

Otáčení na souvratích je možné přenechat automatickému systému. Systém GPS vypočítává polohu traktoru, postřikovače a také postřikových ramen. Na základě těchto informací pak postřikovač automaticky a ve správný okamžik vypne čerpadlo, zdvihne ramena a aktivuje řízení závěsu.  Po otočení soupravy na konci souvratě jsou pak samočinně spuštěna ramena do záběru, zapnuté čerpadlo, vycentrováno řízení závěsu a toto řízení následně vypnuto.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 12/2020.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *