Stále výkonnější velkoobjemové lisy

Charakteristický produkt expanze firem, specializujících se na sklizňovou techniku, byl nástup sběracích lisů na sklizeň píce a slámy na trh na začátku šedesátých let minulého století. Od té doby prošly tyto stroje značným vývojem, projevujícím se rozšířením nabídky i razantním nárůstem výkonnosti.

Pravá revoluce v oblasti razantního zvýšení výkonnosti i úrovně slisovanosti proběhla v posledních několika letech v oblasti sběracích lisů na obří hranolové balíky. Celou řadou komplexně pojatých úprav se podařilo zvýšit průchodnost lisů a tím i jejich výkonnost. Jak se ukázalo, není ještě tomuto trendu konec. Nová generace lisů přichází s dalším zvýšením průchodnosti o 50 % a slisovanosti o 10 % ve srovnání s předchůdcem. Lis je vybaven hlavní převodovkou, dimenzovanou na přenášený výkon až 1230 kW (1680 k) a dále sekundární převodovkou, která zvyšuje otáčky setrvačníku.

Aktivní sběrací ústrojí zabezpečuje sklizeň slámy i na extrémně širokých řádcích. Byl zvětšen průměr řezacího rotoru a řidič může přepínat skupiny nožů z kabiny. Bez vystupování si volbou počtu nožů zvolí i délku řezanky. Samozřejmě byla i zvětšena průchodnost dopravního kanálu. Nové lisy jsou poprvé osazeny osmi dvojitými uzlovači. To umožňuje sklízet do balíků s vyšší slisovaností a velmi stabilním tvarem i suchý materiál.

Osm dvojitých uzlovačů má značnou spotřebu motouzu, který je přiváděn ze zásoby 54 rolí uložených ve dvou hlavních motouzových skříních. Podle prvních praktických zkušeností dosahují tyto lisy průchodnosti téměř 80 t/h.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *