Strategie pro jarní přípravu půdy

V únorovém vydání měsíčníku Mechanizace zemědělství jsem si povídala s produktovým manažerem společnosti Quivogne Bedřichem Mojžíšem. V rozhovoru představil svou strategii pro rok 2021 v boji s podmáčenou půdou při setí jařin.

Oproti rokům předešlým se loňský rok zdál být, co do vláhy štědrý. Jak se to projevilo při podzimním zpracování půdy a co čekat na jaře?

Mnoho zemědělců mělo na podzim problém se setím a v těžkých mokrých podmínkách odložilo osetí až na jaro, protože z důvodů podmáčených pozemků nebylo možné dobře připravit půdu. Z těchto stejných důvodů se pravděpodobně vyskytnou problémy i na jaře při přípravě půdy a jednou z možností jak půdu intenzivně a jemně zpracovat před setím je využít strojů Quivogne.

Jaké stroje byste tedy na letošní jarní přípravu ze sortimentu Quivogne doporučil?

Každopádně stroje, které vlhké půdy provzdušní, urovnají a vysuší před setím. Na letošní jarní práce bych doporučil především tři typy strojů, na kterých je minimum otáčejících se elementů a minimalizuje se tak zablokování mokrou lepivou zeminou.

Jedním z nich je Quivogne Vibroculteur L. Radličkový lehký předseťový kultivátor, vhodný právě pro jarní přípravu. Zajímavým strojem představeným na jaře loňského roku je kultivátor Primus Q, který může být dalším pomocníkem v době jarní přípravy půdy. A nakonec tisíckrát osvědčenou klasikou, která se používá desítky let jsou těžké polní brány Quivogne HV. Ty bych rozhodně na jarní přípravu také doporučil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *