Stříbrná medaile za řízení kmitů

Nadílka stříbrných medailí veletrhu Agritechnica byla tentokrát bohatá. Tři stříbrné medaile obdržela za své inovátorství také společnost Deere & Co. První kov získala za nové inteligentní tlumení rázů u lisů na obří hranolové balíky.

Tyto vysoce výkonné stroje mají v moderním zemědělství rostoucí význam, neboť díky nim je možné transportovat velké objemy slámy efektivně stlačené do relativně malého prostoru. Díky velkým lisovacím silám ale produkují tyto lisy kmitání, které se přenáší na agregovaný traktor, a způsobuje přílišné výkyvy jeho kabiny, zatěžující řidiče.

S nově vyvinutým inteligentním řízením kmitů ve spojení s univerzálními traktory John Deere modelové řady 7R se podařilo tyto kmity téměř úplně eliminovat. Tým vývojářů přitom šikovně využil signály, pocházející ze senzorů zrychlení, nacházejících se v přijímači signálu GPS na střeše kabiny, ale i další signály od elektroniky traktoru, které se v zakódované podobě pohybují po síti CAN-Bus.

Všechny tyto signály jsou při práci soupravy zpracovávány a výstupem jsou povely pro plynulou převodovku AutoPowr – v podobě regulačních impulzů, nastavených tak, aby periodické změny rychlosti jízdy kompenzovaly oscilace, produkované lisem. Přitom není zapotřebí instalace žádného dodatečného hardware. Díky aktivní kompenzaci kmitů pak bude řidič traktoru pracovat v podstatně pohodlnějším prostředí, déle a s menší únavou.*

Více informací v týdeníku Zemědělec a v Mechanizaci zemědělství č. 11/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *