Stroj pod drobnohledem.

Návěsné postřikovače RTS firmy MGM Holešov Stroje na ochranu rostlin mají v zemědělské výrobě své nezastupitelné místo. Lze dokonce odhadovat, že v současné době jejich význam nadále vzrůstá, především v souvislosti rozšiřování bezorebných technologií přípravy půdy. Je chvályhodné, že se do konkurence se zahraničními výrobci této techniky pustila také česká firma MGM a. s. Holešov.

Protože si i v této konkurenci vede poměrně slušně,vždyť typ RTS 2018 získal na agrosalonu Země živitelka 2000 hlavní výstavní cenu Zlatý klas 2000, seznamme se blíže se stroji nabízenými uvedenou firmou.
V Holešově se vyrábějí postřikovače jak nesené, tak i návěsné. Zde se budeme věnovat konstrukci postřikovačů návěsných.
Nádrž
Jedním ze základních prvků postřikovače je nádrž na aplikovanou kapalinu. Návěsné postřikovače RTS jsou vybavovány podle přání zákazníka nádrží o objemu 2000, 2500 4000 nebo 5000 l. Nádrž je vyrobena z polyesterlaminátu. Je v ní umístěn vlnolam, hladinoměr a je vybavena vypouštěcím ventilem. Velice důležité pro správnou funkci postřikovače je také míchací zařízení, které je součástí nádrže. U postřikovačů RTS, podobně jako u všech jiných postřikovačů moderní koncepce, je použito míchadlo hydraulické, které zajišťuje neustálé promíchávání postřikové kapaliny.
Pro bezpečné a snadné plnění stroje chemickými ochrannými látkami slouží plnící zařízení firmou nazývané ekomixer. Pro dokonalé vypláchnutí nádob s chemickými přípravky je ekomixer vybaven dvěma vyplachovacími tryskami. Pro případ nasávání vody do nádrže je stroj vybaven sací hadicí o délce 6 m. Aby se zabránilo vniknutí nečistot do stroje již při jeho plnění, je stroj vybaven sacími filtry pro jejich zachycení (obr. 1). Poblíž filtrů se nachází sací ventil. Stroje jsou také vybaveny zvláštní nádrží na čistou vodu o objemu min. 10% kapacity hlavní nádrže.
Rám stroje
Rám stroje je svařovaný z ocelových profilů. Všechny části rámu stroje včetně ramen jsou před lakováním pískovány. Povrchová úprava je tvořena základní a vrchní dvousložkovou polyuretanovou barvou odolnou proti agresivnímu působení chemikálií. Rám vybaven pevnou nápravou s koly o rozměrech 9,5 x 44, příp. 12,4 x 46. Rozchod kol lze nastavit na 1,5 a 1,8 m. Náprava je vybavena jednookruhovými nebo dvouokruhovými vzduchovými brzdami a je možno použít přepravní rychlosti do 25 km/hod. Konstrukce rámu umožňuje výškové nastavení tažného oje podle použitého traktoru. V rámu je zabudována pracovní plošinu se schody, která slouží k plnění stroje a je zde také pamatováno na místo pro ukládání chemikálií. Konstrukce umožňuje výškové nastavení ramen postřikovače v rozmezí 0,6 až 2,2 m. Samozřejmostí je výbava stroje osvětlením a výstražnými štítky. Světlá výška stroje je 0,8 m.
Aplikace ochranné látky
Chemická látka je aplikována tryskami umístěnými na postřikovacích ramenech stroje (obr. 2). Ramena z vysocepevnostních ocelových profilů jsou řešena stavebnicovým způsobem a umožňují sestavit rozpětí od 18 do 27 m a od 30 do 39 m. Zvedání a sklápění ramen probíhá hydraulicky. Ramena se elektricky vyrovnávají do polohy rovnoběžné s povrchem pozemku (obr. 4) a jsou v ní udržována elektromechanickým stabilizátorem. Tak je zajištěna konstantní výška ramen po celé šířce záběru stroje, čímž je dosaženo rovnoměrné aplikace chemické látky i v obtížnějších podmínkách. Koncový díl postřikovacích ramen je konstrukčně chráněn proti nárazu a poškození. Držáky trysek jsou vybaveny membránou proti odkapu.
Jedním z nejdůležitějších prvků, který má vliv na správnou funkci postřikovače, jsou bezesporu trysky. U postřikovačů RTS jsou použity trysky renomovaných firem TeeJet, Lurmark nebo ARAG. Souvisí to s výrobní filozofií firmy MGM, která do svých postřikovačů dováží komponenty, vyráběné ve vysoké kvalitě renomovanými firmami v Itálii, Belgii, Holandsku a USA. Do svých postřikovačů přitom montuje jen to nejlepší.
Cirkulaci kapaliny v obvodu postřikovače zajišťuje výkonné pístomembránové čerpadlo (obr. 3) o výkonu 250 l/min. Regulátor tlaku kapaliny v obvodu postřikovače je elektrický a umožňuje nastavit tlak v rozmezí 1,5 až 8 bar. Kapalinový obvod je vybaven hlavním uzavíracím ventilem, kterým se spouští postřikování. Následují sekční ventily, kterými jsou ovládány jednotlivé pracovní sekce postřikovacích ramen stroje. Lze ovládat (vypínat a zapínat) podle typu postřikovače a rozpětí ramen 5, 7 nebo 9 sekcí postřikovače. Nad správnou funkcí postřikovače má obsluha dokonalou kontrolu díky počítači TeeJet 844 E, jež se vyznačuje snadnou obsluhou (obr. 5). Počítač zajišťuje přesné dávkování v každém režimu jízdy.
Zvláštní výbava
Filosofií společnosti MGM je, aby postřikovače měly vysoký standart vybavenosti. Na přání zákazníka však může být postřikovač vybaven také nadstandardní výbavou. Tou je například zařízení pro kopírování stopy traktoru TRACMATIC (obr. 6). Tento systém zajistí, že i při zatáčení zůstanou za soupravou pouze dvě stopy. Pro přesné navazování jednotlivých jízd je možné stroj vybavit pěnovým značkovačem. Lze rovněž použít různé typy trysek s nízkým úletem, příp. pro aplikaci DAMU. Postřikovače mohou být rovněž na přání vybaveny odpruženou nápravou, pružnou ojí a také separátním zavíráním koncových ramen.
O kvalitě postřikovačů RTS svědčí i zájem zahraničních zákazníků. Již několik let vyváží společnost MGM 90 % své výroby návěsných postřikovačů na náročné západoevropské trhy, zejména do Německa, Holandska, Belgie a Rakouska. Např. na německém trhu si firma v roce 1999 udržela 15 % podíl a na rakouském dosáhla dokonce podílu 20 %. Cena strojů je přitom díky rozumné strategii firmy MGM Holešov velmi příznivá a vychází vstříc potřebám zemědělců.

František Kumhála

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *