Světový rekord s českým traktorem

Oslavy 70. výročí značky Zetor v Litvě se nesly v netradičním duchu. Traktor Zetor Crystal vytvořil na poli obrazec o rozloze 20,7 hektaru v podobě litevského státního znaku. Tímto obřím obrazcem viditelným z vesmíru se pořadatelé pokusili o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Akci zorganizovala společnost SPECAGRA, která je výhradním dodavatelem traktorů Zetor do Litvy.

Českému traktoru se podařilo na poli u města Panevėžys vytvořit gigantický národní symbol Litvy u příležitosti Dne státu, kterým si Litevci připomínají korunovaci krále Mindagause z roku 1253. Tvorba obrazce o ploše přes 20 hektarů (11 fotbalových hřišť) s ambicí zapsat se do Guinessovy knihy rekordů trvala dvě a čtvrt hodiny. Litevský státní znak, původně erb národního hrdiny a státníka Mindagause, lze při dobré viditelnosti pozorovat i z vesmíru. „Věříme, že dílo má šanci zapsat se do Guinessovy knihy rekordů. V této chvíli jej posuzuje odborná porota. Pokud se světový rekord potvrdí, překoná Litva dosavadního rekordmana několikanásobně. Současným držitelem rekordu je obrazec v Turecku zaujímající plochu 1,2 hektaru,“ říká Renaldas Pelanis, ředitel společnosti SPECAGRA.

Traktor byl po celou dobu vytváření obrazce ovládán systémem automatického řízení a řidič v něm dohlížel pouze na bezpečnost. Polní ornament byl tvořen pomocí postřikovače Unia Europea naplněného bílou barvou. Na celou malbu bylo použito ekologické barvivo, které se běžně používá například při malování čar na fotbalových stadionech. Barva pokryla plochu 6,02 hektaru. Na velkolepou podívanou se přijelo podívat 1200 návštěvníků.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *