Světový vynález slaví sto let na trhu

Přesně před sto lety přihlásila firma Claas svůj první patent – vázací aparát pro tehdy vyráběné vazače slámy Claas. Toto jednoduché, ale účinné zařízení položilo základy pro velmi úspěšný příběh v oblasti lisů – nejnovější modely Quadrant Evolution nevyjímaje.

Vazače jsou podstatným komponentem lisů na obří hranolové balíky. Jejich základní mechanický princip zůstal po celá desetiletí téměř nezměněn – jak u jednoduchých, tak i u zdvojených vazačů. Zcela novou kapitolu v oblasti lisů a také nové logo firmy Claas otevřel Patent č 414212, udělený v roce 1923.

Vazač slámy byl prvním produktem rodinné firmy, založené v roce 1913. Následoval pak patent na lisy na slámu Claas. Ve své době byly oba tyto stroje ještě koncipovány pro agregaci s mlátičkami. V roce 1934 odstartoval revoluci ve sklizni sena a slámy v Evropě lis Claas se sběracím zařízením, který si dokázal kompaktním způsobem sám hmotu strojně sbírat. V kontextu vazače Claas patřily k milníkům vysokotlaký lis z roku 1953, lis Markant z roku 1967 a konečně lisy Claas Quadrant z roku 1988. Těch bylo až do současnosti prodáno v Německu více než 5500 kusů.

Lisy na obří hranolové balíky lisy Claas Quadrant nyní pracují na polích celého světa – a to i za velmi obtížných podmínek, které panují například při sklizni cukrové třtiny v Thajsku a v severní Africe, či při lisování kukuřičné slámy v Evropě, v Číně a Severní Americe. Počínaje vazači slámy přes vysokotlaké lisy Markant a Maximum až k současnému Quadrantu, se na trhu etabloval již dobrý jeden milion vazačů firmy Claas.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *