Systémy precizního zemědělství v akci

Trend v posledních několika letech ve vývoji zemědělské techniky již nespočívá ve stálém zvyšování pracovních záběrů a velikosti strojů, ale ve snaze využívat stávající techniku co nejefektivněji. Díky pokroku v oblasti elektroniky existují možnosti, jak dále snižovat náklady na zemědělskou výrobu. Takové možnosti nabízí svým zákazníkům společnost Agri CS, jejíž zástupci zorganizovali zajímavý Polní seminář moderních technologií.

Akce proběhla ve dvou dnech. Jednalo se o poslední zastávku tour pod názvem Agronomic Design 2019, organizované značkou Case IH. Několik kamiónů, označovaných jako Promo Tracky, ujelo 8000 kilometrů a za čtyři týdny konání akce se stroje prezentovaly v několika zemích Evropy – v Bulharsku, Chorvatsku, Rumunsku, Maďarsku a v závěru pak i v České republice. Celou akci organizovala značka Case IH, v ČR ve spolupráci s oficiálním dovozcem. Moderně vybavené kamióny poskytly vhodné zázemí k prezentaci nejmodernějších technologií precizního zemědělství. Na Polním semináři v ČR byli také hosté z Maďarska a ze Slovenské republiky.

Pozemky pro akci poskytla společnost Rostěnice a. s. Tento podnik hospodaří na 10 000 hektarech na Vyškovsku a využívá přitom v praxi nejmodernější technologie. Do tamějších podmínek patří pěstování kukuřice na zrno i na siláž, a této plodiny pěstují v Rostěnicích velkou výměru. Ve více než padesáti procentech přitom využívají výsev do vymrzajících meziplodin. Přitom se využívá výhod pásového zpracování půdy strip-till se současnou aplikací hnojiv ve dvou technologických linkách –kejdy či digestátu, ale i minerálních hnojiv do půdy.

Kukuřice je pěstována i na svažitých pozemcích, kde se jako účinné protierozní opatření uplatňuje pěstování v pruzích střídavě s ozimou pšenicí.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství 5/2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *