Tachlovická hrouda – výprava do minulosti

Tachlovice jsou malou obcí ležící nedaleko hlavního města Prahy a možná bychom o ní ani nevěděli, kdyby tu nesídlil klub Veterán traktor Tachlovice. Organizace, která spojuje nadšence do historické zemědělské techniky, pořádá každoročně akci zvanou Tachlovická hrouda. Na ní se aktivně předvádějí všemožné historické zemědělské stroje.

Tachlovická hrouda je oblíbenou akcí, na kterou se sjíždějí příznivci historické techniky z blízkého i dalekého okolí. Účast se pohybuje okolo tisíce návštěvníků a předváděno bývá okolo stovky historických strojů. Na letošním sedmém ročníku Tachlovické hroudy byly k vidění historické traktory, hrsťovače, stacionární i samojízdné sklízecí mlátičky, ale i nákladní a několik osobních automobilů.
Program byl pestrý a rozhodně nezůstalo jen u stacionární expozice strojů. Velmi zajímavá byla sklizeň obilí různými technologiemi. Nejdříve mohli diváci zhlédnout, jak se sklízelo ručně kosou, přičemž sekáče následovaly ženy, jež vázaly obilí do snopů a následně do panáků. Dalším krokem bylo naložení materiálu na vůz tažený koňmi a jeho doprava ke stacionární mlátičce.
Modernější technologií byla sklizeň pomocí hrsťovaček. Samojízdné stroje posekaly klasy, které pak byly v hrstech odhozeny na pole.
Představena byla i technologie jednofázové sklizně pomocí sklízecích mlátiček, tak jak ji známe dnes s rozdílem, že stroje, které v ukázkách obilí sklízely, byly jedny z prvních svého druhu. Na poli se postupně představili čtyři zástupci této sklízecí techniky. Nejstarším strojem byla sklízecí mlátička Fahr M 44, dále ruská legenda SK4 a nakonec velmi známé německé stroje Fortschritt E 512 a E 516.
Kromě sklizňových prací byla představena i orba, a to jak orba s koňmi, tak orba s historickými traktory, jakým je například Zetor 25A.
Celý program byl ještě protkán scénkami z historie zemědělského života. Zlatým hřebem pak byla zahraná scéna ze seriálu Plechová kavalerie, při které byla převrácena sklízecí mlátička na střechu.*   

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *