Tak malý stroj a tolik potenciálu

Kompaktní kolový nakladač JCB 403 přináší spoustu nových prvků a výhod a představuje novou generaci DNA zděděnou z větších nakladačů JCB. Stroj spadá do výkonnostní kategorie pod 37 kW a díky tomu plní evropské emisní normy bez potřeby jakéhokoliv ošetření zplodin.

Víc než jen vylepšený starý model – nový nakladač 403 byl od základu přestavěn, reformovaná produktová strategie a stroj nabízí zákazníkovi přesně to, co potřebuje, ať už pracuje v zemědělství, stavebnictví, terénních úpravách či v jiných sférách, kde je kompaktní, ale výkonný stroj jedinou volbou. Všechny nové vlastnosti nakladače 403 přispívají k vylepšenému komfortu, bezpečnosti a výkonnosti.

Nové prostředí pro obsluhu

Nová 403 je k dispozici jak s plně zasklenou kabinou, tak jen s ochranným rámem, obojí však Rops & Fops certifikováno a testováno, a navíc výška pod 2,2 m usnadňuje přístup do budov s nízkým stropem.

Veškeré denní kontroly jsou nyní možné bez zvedání či sklápění kabiny, jako to bylo na staré 403. Všechny hlavní servisní body jsou umístěny pod krytem motoru pro snadný přístup při denních kontrolách a rutinní údržbě, včetně hrdla palivové nádrže a mazniček, také snadno přístupných.

V kabině můžeme vidět prvky:

  • úložný prostor po pravé ruce obsluhy pro bezpečné uložení předmětů, jako jsou klíče, mobilní telefon, který je šikovně umístněný vedle 12V zásuvky. Prostor je doplněn o držák na nápoje;
  • příprava pro rádio (se záslepkou v případě, že rádio není potřeba). Prosklená kabina je v základu vybavena reproduktory a anténou;
  • hlavní ovládací prvky jsou umístěny na sloupku řízení, se­kundární ovládací prvky jsou na konzoli po pravé ruce obsluhy. Kabina je v základu vybavena vytápěním;
  • hydraulické zajišťování adaptéru z kabiny;
  • pojezd vpřed/vzad, uzávěrka diferenciálu, rychlostní rozsah a ovládání HO (volitelné) – vše ovládané joystickem;
  • páka na pravé straně joysticku ovládá přídavnou hydrauliku;
  • brzdový pedál funguje také jako inching pedál pro zlepšenou multifunkčnost a kontrolu při nakládání a manipulaci;
  • palubní deska poskytuje informace o stavu paliva, motohodinách a upozornění.

Motor, převodovka a nápravy

Další novinkou u JCB 403 je motor, převodovka a nápravy, kdy se odklání od systému jednotlivých hydromotorů na každém kole a nově je posazena na nápravách ZF a je poháněna motorem Kubota o výkonu 26 kW (36 koní) s převodovkou Bosch Rexroth pro celkové zvýšení výkonu a produktivity. Volitelná možnost 100% uzávěrky diferenciálu na přední i zadní nápravě při rychlostech 20 i 30 km/h se ovládá tlačítkem na joysticku.

Co se týče adaptérů, je možné 403 vybavit paletovacími vidlemi s nosným rámem, zemědělskou a stavební lžící, nebo vidlemi na hnůj a vidlemi s přidržovačem.

Zdvihová ramena

Design nových zdvihových ramen je patentován díky zajišťování skutečného paralelního zdvihu napříč celým obloukem zdvihu. Ideální pro práci s paletovacími vidlemi se zárukou zachování polohy a úrovně nákladu během zvedání a spouštění bez potřeby dorovnávání a aretace. Systém je jak u standardních, tak i prodloužených ramen.

 

Bc. Michal Anton

produktový manažer JCB

 

 

Foto:

Práce s nakladačem zpříjemňuje prosklená a pohodlná kabina

Kolový nakladač JCB 403 je díky kloubu uprostřed obratný i ve stísněných prostorách

Nakladač JCB 403 je díky patentovanému designu zdvihových ramen ideální pro práci s různými adaptéry

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *