Talířové brány či hybridní kypřič?

Kompaktní talířové brány firmy LEMKEN jsou osvědčeným strojem na podmítky. Do lehkých a středních půd lze vhodně využívat také stroje řady Heliodor. Heliodor se vyznačuje malou hmotností, a je tak možné jezdit se stroji s pracovní šířkou 2,5 až 7 metrů připojenými do tříbodového závěsu traktoru. V nesené verzi se šířkou 3 a 4 metry a v polonesené verzi s šířkou 4 až 6 metrů může být Heliodor spojený s pneumatickým secím strojem LEMKEN Solitair 25.

V letošním roce firma LEMKEN uvedla na náš trh hybridní kypřič Koralin. Jedná se výhradně o stroj tažený, jehož pracovní orgány jsou ve své pracovní hloubce vedeny kopírovacími koly (nikoli válcem, jako Heliodor). Talíře a radličky jsou již známé pracovní orgány firmy LEMKEN, a kypřič Koralin představuje jejich účelnou kombinaci. A to tak, aby se fungování obou sekcí ještě vylepšilo. Jedním z cílů vývoje Koralinu, který začal na podzim 2017, bylo uvést na trh stroj pro zpracování půdy tak, aby byly zároveň co nejvíce minimalizovány ztráty vláhy při zpracování půdy.

Koralin představuje technologii zpracování půdy sám o sobě. Je založen na tom, že se strniště zpracovává jednotlivými sekcemi postupně krok za krokem. Tak je také dosaženo toho, že lze provádět kvalitní podmítku i na suché či tvrdé půdě, což bývá v letním období častý případ. Talíře v první sekci nemají za úkol plošné podříznutí strniště, ale otevírají půdu tak, aby následně jedoucí radličky mohly lépe vniknout do své pracovní hloubky.

Talíře Koralinu jsou zavěšeny samostatně, takže při kontaktu s kamenem se může vychýlit jen jeden talíř. Dovoluje mu to non stop jištění. Rovněž uspořádání talířů u Koralinu je podobné Heliodoru – druhá řada je v přesazení vůči první.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *