Technika a technologie budoucnosti

Cílem výrobců zemědělské techniky, hardwaru i softwaru by mělo být zemědělcům nejen umožnit hospodaření v systému precizního zemědělství, ale také jednotlivé činnosti co nejvíce zjednodušit a zautomatizovat. To je správná cesta k většímu a rychlejšímu rozmachu tohoto směru vývoje zemědělství.

O technologiích precizního zemědělství již bylo mnoho napsáno. Cíl je jasný – pomocí využití přesných dat zefektivnit zemědělskou výrobu, snížit náklady, maximalizovat výnosy a přitom se chovat k přírodě citlivěji a ekologičtěji. Potenciál současné špičkové zemědělské techniky je veliký, důležité je, aby jej zákazník dokázal využít. V zavádění technologií precizního zemědělství do praxe pomáhá zemědělcům i společnost Agromex s. r. o., prodejce zemědělské techniky značky Fendt.

Telemetrie strojů

Získávat podrobné informace o používané technice umožňuje aplikace Fendt Connect. Uživatelé techniky Fendt tak mohou monitorovat, analyzovat a optimalizovat používání svých strojů. Využívání nové digitální platformy Fendt Connect je podmíněno příslušnou výbavou strojů. Ty musejí mít integrovanou telemetrickou jednotku – ACM modul (AGCO Connectivity Module), který přenáší příslušné CAN BUS parametry a data ze strojů na digitální platformu Fendt Connect. Tuto výbavu mají od roku 2020 všechny traktory ve výbavě Profi a ProfiPlus. „Zákazník má k dispozici prostředí, v němž vidí všechny svoje stroje. U každého může sledovat řadu informací od jednotlivých čidel, například aktuální stav paliva, močoviny, počet odpracovaných motohodin, nebo zda stroj v daném okamžiku pracuje a kde. Veškerá data si lze vybavit i zpětně,“ vysvětluje produktový manažer navigačních systémů firmy Agromex Patrik Kalenda. Stejně jako traktory jsou schopné odesílat data ze všech senzorů i nejmodernější sklízecí mlátičky.

FendtONE

„Nedávno jsme představili zcela nový koncept ovládání strojů označený FendtONE. Jeho tvůrci přizpůsobili prostředí dnes běžně používaným elektronickým přístrojům, tedy mobilním telefonům nebo tabletům. Kabina traktoru je vybavena větším počtem monitorů, a tak si uživatel nemusí další dokupovat od výrobců závěsného nářadí,“ popisuje podstatné změny Patrik Kalenda a pokračuje: „Na obrazovkách monitorů lze prstem listovat nebo přetahovat ikony. Prostředí je tak obsluhám od počátku blízké a ovládání intuitivní.

Pokračování na konci roku

Dalším příspěvkem firmy Fendt k tématu precizního zemědělství bude nové online prostředí FendtONE offboard, kterého se zemědělci dočkají na konci roku. FendtONE offboard doplní novou platformu FendtONE onboard – výše popisované nově vybavené kabiny traktorů s většími multifunkčními monitory umožňujícími jednak uživatelům přizpůsobit si plochu svým potřebám, jednak vzájemnou interakci s prostředím FendtONE offboard. Komunikovat se stroji a posílat si vzdáleně informace a pokyny bude možné i z přenosných zařízení. „Po přihlášení do programu zadáním přihlašovacích údajů bude mít zemědělec před sebou celou svoji farmu, všechny používané stroje, pozemky či zaměstnance. Plánování práce je v tomto prostředí jednoduché.

Jednoduše, bez konverze

Praktickým a užitečným příspěvkem firmy Agromex je také nové prostředí. „Ve spolupráci s firmou PV-Agri poskytující poradenské a vzdělávací služby pro zemědělce se nám podařilo přesvědčit pracovníky IT oddělení na registru půdy LPIS, aby nám vytvořili vlastní prostředí pro naše stroje. Cílem této snahy bylo, aby si zemědělci nemuseli kupovat programy třetích stran. Vycházeli jsme z faktu, že LPIS dnes využívají všichni zemědělci,“ vysvětluje Patrik Kalenda a pokračuje: „V novém prostředí si vytvoří hranice pozemků nebo i pojezdové linie a následně si je stáhnou přímo ve formátu pro stroje Fendt. Nepotřebují konverzi přes další programy, co si vytvoří, to si buď pomocí USB flash disku přenesou, nebo online pošlou do všech svých strojů.*

Celý článek najdete v 9. čísle Farmáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *