Technika pro všestranné využití

Během Dne Kvernelandu v Bečvárech byly představeny také stroje, které nacházejí stále širší uplatnění nejen v zemědělství, ale i v komunální sféře a lesním hospodářství. Ať už finské traktory Valtra, či štěpkovač Vandaele nebo mulčovače a podrývák McConnel, ale i návěsy a přívěsy Maraton. Většina návštěvníků také poprvé viděla techniku německé firmy Müthing.

Hned na úvod mohli účastníci Dne Kvernelandu shlédnout praktickou ukázku štěpkovače Vandaele TV 180, jenž je schopen štěpkovat materiál o průměru do 180 mm. Sortiment zahrnuje stroje schopné drtit materiál do maximálních průměrů 120 až 420 mm. Štěpkovač, který se může „krmit“ zezadu nebo z boku, je vybaven jednoduchou úhlovou převodovkou s přímým převodem bez ztráty výkonu traktoru. U tohoto belgického výrobku se klade velký důraz nejen na bezpečnost, kterou „hlídá“ ovládací tyč kolem celého vstupního trychtýře, ale také na nízké provozní náklady. K drcení listnatého i jehličnatého materiálu slouží karbidové segmentové ostří a protiostří, jejichž životnost je až 800 hodin u ostří a 2000 hodin u protiostří. Během této doby se nemusí ostří brousit ani nastavovat. Stroj je také vybaven elektronickým systémem Antistres, který zabraňuje přetěžování traktoru během práce.
V přední části traktoru byl zavěšena klesťová fréza Vandaele Forestmaster VD 180, která je díky své konstrukci rotoru schopna před sebou kácet náletové dřeviny až do průměru 10 cm.

Mulčovače dvou značek
Novinkou v sortimentu berounské společnosti jsou mulčovače s horizontální osou rotace Mulching Systems LS od německé firmy Müthing. Rotor je osazen kladivy a protiostřím trojúhelníkového profilu, které zajišťuje vyšší kvalitu drcení, přitom se výrazně nezvyšuje příkon traktoru. V Bečvárech byly představeny tři modely. Jednak stranový mulčovač LS 250 o záběru 2,5 m, je možné zvolit i menší typy již od záběru 1,4 m. S dalším traktorem byl agregován hydraulicky přesazený model Farmer S 420 se záběrem 4,2 m, po jednoduchém složení nepřekročí jeho přepravní šířka 2,5 m. V pracovní poloze jede mulčovač vedle traktoru, takže zpracovává traktorem nepřejetý porost bez kolejí. V čelním tříbodovém závěsu byl pak připevněn mulčovač MU PRO 280 o záběru 2,8 m. Celá souprava měla pracovní záběr sedm metrů, vhodný traktor by měl mít výkon alespoň 200 koní.
V Bečvárech nechyběl ani zástupce anglických mulčovačů s vertikální osou rotace McConnel SR 620 o záběru 6,2 m určený k likvidace posklizňových zbytků, náletů i údržbě pastvin. Je vybaven pěti rotory a na každém z nich jsou tři nože. Tyto mulčovače se vyrábějí v záběru od 1,6 do 8,2 m (pět rotorů) a mezi zemědělci nacházejí stále větší oblibu díky nižším provozním nákladům a také přijatelné pořizovací ceně. Stejnou značku mělo i příkopové rameno PA 53E s dosahem 5,3 m, které patří k nejoblíbenějším na našem trhu. Mulčovací hlava má záběr 1,2 m, lze zvolit i hlavy široké až 1,5 m. Sortiment zahrnuje různě dlouhá ramena s dosahem 2,7 až 8 m. Paralelogramové zavěšení ramene umožňuje pracovat s mulčovací hlavou velmi blízko traktoru, což usnadňuje práci na úzkých cestách. Stroj může být vybaven systémem EDS, který zaručuje dokonalé kopírování terénu při plovoucí poloze a umožňuje pracovní rychlost nad 10 km/h. U tohoto profesionálního ramene s výkonem 1500 až 2000 pracovních hodin za rok lze vyměnit mulčovací hlavu za jiné adaptéry (pilu, nůžky, čističe příkopů, apod.).

Rakouské návěsy a přívěsy
Z nabídky společnosti Topagri jsou přívěsy a návěsy rakouské značky Maraton. K jejich charakteristickým znakům patří síla, robustnost a spolehlivost. Vysoká kvalita provedení stejně jako nejnovější postupy při zinkování zaručují dlouhou životnost a vysokou užitnou hodnotu. U nové série sklápěcích návěsů jsou žárově zinkovány také dutiny konstrukce obdélníkového rámu, což přispívá k ochraně proti korozi. Odpružený podvozek zaručuje klidnou jízdu a rovnoměrné zatížení. Při sklápění nedochází ke znečištění bočnic korby, které jsou zcela pod ložnou plochou. V nabídce jsou jednonápravové a tandemové třístranné i jednostranné sklápěcí návěsy Maraton s celkovou hmotností od 4 do 23 tun. Vyrábějí se v provedení pro rychlost 25 km/h nebo 40 km/h, lze je však dodat i pro rychlost 60 případně 80 km/hod. Všechny verze už mají dvouokruhové brzdy, pro 40km/hod pak i zátěžový regulátor a odpruženou nápravu.
Zajímavou novinkou byl návěs Maraton Profi-Press 23-70 s hydraulicky výtlačným čelem a zadní řiditelnou nápravou. Výtlačné čelo tohoto 23tunového návěsu se při vyprazdňování na konci korby ještě vyklopí, takže na něm nic neulpívá. Zajímavý je i minimální mrtvý prostor mezi čelem a předkem návěsu, čímž se získává delší ložná plocha. Stejně jako poslední informace, že k vytlačení veškerého materiálu je třeba pouze 27 l oleje. Tato novinka byla doplněna o další dva vozy, jednak o vanový návěs s celkovou hmotností 18 tun a trojstranný sklápěč s celkovou hmotností 14,6 tuny.

Originál jménem Valtra
Každý traktor Valtra má svůj jednoduchý základ a k němu si budoucí uživatel vybírá z mnoha variant motor, požadovaný výkon, převodovku, hydrauliku, počet hydraulických okruhů, nápravy, kola, závěsy, kabinu, sedačku, klimatizaci, pracovní světla, zrcátka a v neposlední řadě i barvu celého stroje. Na všechny modely kromě typů nejmenší série A lze namontovat otočného řízení, přitom mají stejný převodový poměr pro jízdu vpřed i dozadu. Uživatelé si mohou vybrat ze tří typů převodovek, buď třístupňový násobič, pětistupňový násobič nebo plynulou převodovku. Tou lze vybavit všechny modely počínaje typem N122 o výkonu kolem 135 k a konče traktory série S o výkonu až 370 koní.
Před návštěvníky předjely čtyři traktorové novinky. Tou první byl traktor Valtra S322 se spolehlivou bezestupňovou převodovkou AVT. Řada S má pět modelů s výkonem motorů Agco SisuPower 8,4 CTA-4V od 240 do 370 koní, které už dnes splňují emisní normy Tier 3B platné od roku 2011. Motory jsou vybaveny unikátní technologií SCR fungující na principu snižování emisí pomocí vstřikování dusíkové sloučeniny AdBlue do výfukového systému. Tato technologie vede i k úspoře paliva přibližně o 10 % a umožňuje navýšení výkonu bez zatížení motoru zvyšující se teplotou.
Druhou novinkou byl šestiválcový traktor Valtra T162 s výkonem až 159 k (s navýšením 173 k), který s se dodává s plynulou nebo se semiautomatickou převodovkou. Tato řada zahrnuje modely o výkonu 130 až 210 koní. Třetí traktor Valtra N142 je čtyřválcový model s maximálním výkonem 160 k. Podle zástupců společnosti Topagri dokáže tento stroj nahradit šestiválcové traktory, přitom je úspornější. Opět se dodává s plynulou nebo semiautomatickou převodovkou a s výkonem od 120 do 150 koní. Čtyřválcový byl i poslední oranžový model Valtra N111 pro komunální využití s pětisloupkovou kabinou umožňující dokonalý výhled na připojené nářadí. Vybaven byl klasickou převodovkou se třemi rychlostmi pod zatížením, výkon traktorů této řady se pohybuje od 90 do 160 koní.

Klíčové informace
-Na Dnu Kvernelandu v Bečvárech byly předvedeny i finské traktory Valtra, štěpkovač Vandaele, mulčovače a podrývák McConnel a návěsy Maraton.
-Novým obchodním partnerem berounské společnosti je německý výrobce mulčovačů značky Mulching Systems.
-K těžbě dřeva a likvidaci biomasy lze využít i lesní techniku Pfanzelt Maschinenbaum a finské štěpkovače Junkkari.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *