Technika pro vysoké nároky

Podnikat v zemědělských službách předpokládá být vybaven kvalitní a odolnou technikou, mít dostatek zakázek a odvádět kvalitní práci. V některých případech ale také mít vůbec možnost začít podnikat. Pokud budoucí „službař“ nemůže poskytnout bance dostatečné záruky, nemusí se mu jeho přání vůbec splnit. Dva podnikatelé z Písecka měli štěstí, že jim potřebné záruky poskytl prodejce zemědělské techniky.

Říká se, že začít podnikat lze v každém věku. Stanislav Pešta z Vladyčína s Jiřím Čapkem z Přeštěnice v okrese Písek, kteří vytvořili v loňském roce sdružení fyzických osob a pod názvem Jirsta nabízejí služby v zemědělské výrobě, jsou toho důkazem. Pravdou ale je, že začátky rozhodně neměli snadné. Chuť do práce byla, zájem o jejich služby také, chyběly ale finanční prostředky pro nákup nezbytné techniky. A banky se rozhodně nechovaly vstřícně. Jiná je situace u mladého začínajícího zemědělce s jistinou polností a nemovitostí a jiná u mužů s pěti křížky na zádech a bez adekvátního ručení. Postupně navštívili několik bankovních ústavů s žádostí o úvěr, ale podmínky bank byly buď nesplnitelné, nebo nebyly bez záruky ochotné o úvěru ani jednat. A tak své snažení po dvou letech oba společníci téměř vzdali.

Obrat nastal poté, co kontaktovali Miroslava Fučíka ze společnosti Kvarto v Záhoří u Písku. „S takovou ochotou jako v Záhoří jsme se nikde nesetkali a dnes můžeme zodpovědně říct, že nebýt této společnosti a vstřícnosti jednatele Ing. Jana Hnátka, tak jsme podnikat nezačali,“ říká Stanislav Pešta se souhlasem svého společníka. Kvarto se za oba společníky u leasingové společnosti zaručilo a oni si tak mohli v loňském roce pořídit soupravu traktoru New Holland s cisternou Pichon vybavenou aplikátorem, s níž byli rozhodnuti poskytovat služby.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *